Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna

Źródłem geniuszu strategicznego jest pot i praca. Erwin Rommel – „Piechota atakuje”.

W serii „Biblioteka Wojskowa” wydawnictw ERICA / TETRAGON ukazała się bardzo ciekawa pozycja  autorstwa jednego z najsłynniejszych dowódców II Wojny Światowej – Erwina Rommla. Spisane pod koniec lat 1930-stych wspomnienia z czasów Wielkiej Wojny pokazują przebieg szeregu kampanii w których brał udział młody podporucznik kajzerowskiej armii: od początków wojny na froncie zachodnim do bitwy pod Verdun, przez wirtemberski batalion górski i kampanie w rumuńskich Karpatach oraz walki na froncie włoskim nad rzeką Piawą.

 

Niezwykłość wspomnień nie polega tylko na tym, że pisał je człowiek o uznanej i ciężko zapracowanej sławie.  Jest to także swoisty podręcznik młodego dowódcy, gdzie Rommel nie wstydząc się swoich błędów i uchybień pokazuje jak stał się uznanym feldmarszałkiem.

Zaczynał jako podporucznik, dowódca plutonu piechoty, wyszkolony w cesarskiej szkole wojennej, gdzie wbijano młodym ludziom do głów, że najważniejsza jest inicjatywa i odpowiedzialność za swoich ludzi. Dlatego też Rommel maszeruje, dźwiga ciężary, niedosypia i niedojada tak jego podkomendni a do tego dba o ich zaopatrzenie, o bezpieczeństwo, sam chodzi na rozpoznanie i planuje swoje akcje. Jest mężny – gdy trzeba idzie do boju w pierwszym szeregu a jednocześnie zawsze szuka u przeciwnika słabych punktów. Nie boi się brawury ale także podkreśla odwagę i umiejętność walki wroga.

Kolejną cechą książki są liczne szkice wykonane ręką autora, dzięki czemu porywająco napisana opowieść staje się bardziej zrozumiała. Na koniec każdego rozdziału znajdują się Rozważania: w których autor, po latach analizuje działania własne i wroga. Do tego dochodzi szereg ciekawych fotografii przedstawiających Rommla z żołnierzami – także to ze swoim dowódcą  - majorem Theodorem Sprosserem – kawalerów najwyższego odznaczenia kajzerowskich Niemiec- Pour la Merite.

Rommel przemawia prostym wojskowym językiem ale bardzo ciekawym, dlatego nie tylko miłośnik wojskowości przeczyta książkę z wielką przyjemnością. I choć chwilami przebija wyraźna pycha autora, to czytelnik przytłoczony faktami i niewątpliwymi sukcesami młodego dowódcy z łatwością to może wybaczyć.

Nie tylko dla wojskowych książka ta jest przewodnikiem do dalszej kariery – przygotowanie, praca, kontrola, zaangażowanie, własny przykład motywujący podwładnych do niewiarygodnego wysiłku, wreszcie odważne i nieszablonowe myślenie są drogą do sukcesu.

Byłbym bardzo zadowolony, gdyby nie tylko dowódcy Wojska Polskiego ale także zwykli żołnierze przeczytali tę książkę i przeanalizowaliby działania z Pierwszej Wojny Światowej. Pryncypia walki nie zmieniły się.


 

Strona główna