Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Materiały i źródła Historie fascynujące. Żuławy w 1945 roku.

Historie fascynujące. Żuławy w 1945 roku.

Przed kilkoma dniami, po raz pierwszy udało mi się wygospodarować czas, by w kawiarence Elbląskiego Muzeum wysłuchać prezentacji dotyczącej trzech wydawnictw przygotowanych przez Muzeum Stutthof w Sztutowie. Pierwszą są „Żuławy 1945” – praca zbiorowa, komiks "Szczęściarz z rocznika 1917" (Agnieszki Kosko-Hołowczyc, Wandy Swajdy) oraz "Stutthof. Historia miejscowości i gminy od średniowiecza do maja 1945 roku" Marcina Owsińskiego.

 

W pracy zbiorowej pod redakcją Andrzeja Gąsiorowskiego i Janusza Hochleitnera wchodzą referaty poświęcone działaniom wojennym na tym terenie oraz okresowi tuż po wojnie - problemom ludnościowym i migracjom, stratom w majątku, działaniom bezpieki. Autorami są: Wojciech Łukaszun (Operacja pomorska Armii Czerwonej na Żuławach w 1945 roku), niezawodny Tomasz Gliniecki (Walki żołnierzy 321.Dywizji Strzeleckiej Armii Czerwonej na Żuławach Elbląskich w styczniu 1945 roku), Marcin Westphal (Drogi ewakuacji ludności niemieckiej przez Żuławy na przełomie 1944/45 roku), Ryszard Rząd (Malbork 1945 roku. Raport z oblężenia), Wiesław Bolesław Łach ( Mierzeja Wiślana w działaniach wojennych w 1945 roku). W części II piszą: Bartłomiej Garba ( Sytuacja ludności na Żuławach po wkroczeniu Rosjan do końca 1945 roku), Przemysław Szczuchniak (Armia Czerwona wobec ludności Powiśla w 1945 roku), Marcin Owsiński (Niemcy w gminie Sztutowo w roku 1945), Mirosław Golon (Straty rolnictwa polskich ziem nowych spowodowane przez Armię Czerwoną w latach 1945-1946 z uwzględnieniem Żuław i innych obszarów woj. Gdańskiego), Marzena Kruk (Powstanie i działalność powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Malborku w latach 1945-1946), Jolanta Justa ( Osadnicy na Ziemi Malborskiej w 1945 roku), Łukasz Jasiński ( Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Gdańsku wobec zbrodni na Żuławach).

Pięknie wydana książka zawiera 190 stron ciekawych i dobrze udokumentowanych informacji o najtragiczniejszych dniach pięknych Żuław. Jej wydanie w 70 rocznicę walk na tych terenach, może być odebrane jako kolejny przejaw polskiego szowinizmu, antyniemieckości i antyrosyjskości – a jest to jedno z pierwszych uczciwych spojrzeń na potworności, których doświadczyła ta ziemia, a autorami ich byli zarówno Niemcy jak i Sowieci. Zbiór referatów jest zaledwie przyczynkiem do opisania skrzętnie ukrywanej i wstydliwej dla wielu historii, na szczęście autorzy zapowiadają kontynuowanie pracy i dalsze publikacje.

Ja osobiście wszystkim polecam wydawnictwa Muzeum Stutthof ze względu na ich zawartość merytoryczną oraz atrakcyjne ceny zakupu.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 

Site Language


Strona główna Materiały i źródła Historie fascynujące. Żuławy w 1945 roku.