Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Materiały i źródła Historie fascynujące. Żuławy w 1945 roku.

Historie fascynujące. Żuławy w 1945 roku.

Przed kilkoma dniami, po raz pierwszy udało mi się wygospodarować czas, by w kawiarence Elbląskiego Muzeum wysłuchać prezentacji dotyczącej trzech wydawnictw przygotowanych przez Muzeum Stutthof w Sztutowie. Pierwszą są „Żuławy 1945” – praca zbiorowa, komiks "Szczęściarz z rocznika 1917" (Agnieszki Kosko-Hołowczyc, Wandy Swajdy) oraz "Stutthof. Historia miejscowości i gminy od średniowiecza do maja 1945 roku" Marcina Owsińskiego.

 

W pracy zbiorowej pod redakcją Andrzeja Gąsiorowskiego i Janusza Hochleitnera wchodzą referaty poświęcone działaniom wojennym na tym terenie oraz okresowi tuż po wojnie - problemom ludnościowym i migracjom, stratom w majątku, działaniom bezpieki. Autorami są: Wojciech Łukaszun (Operacja pomorska Armii Czerwonej na Żuławach w 1945 roku), niezawodny Tomasz Gliniecki (Walki żołnierzy 321.Dywizji Strzeleckiej Armii Czerwonej na Żuławach Elbląskich w styczniu 1945 roku), Marcin Westphal (Drogi ewakuacji ludności niemieckiej przez Żuławy na przełomie 1944/45 roku), Ryszard Rząd (Malbork 1945 roku. Raport z oblężenia), Wiesław Bolesław Łach ( Mierzeja Wiślana w działaniach wojennych w 1945 roku). W części II piszą: Bartłomiej Garba ( Sytuacja ludności na Żuławach po wkroczeniu Rosjan do końca 1945 roku), Przemysław Szczuchniak (Armia Czerwona wobec ludności Powiśla w 1945 roku), Marcin Owsiński (Niemcy w gminie Sztutowo w roku 1945), Mirosław Golon (Straty rolnictwa polskich ziem nowych spowodowane przez Armię Czerwoną w latach 1945-1946 z uwzględnieniem Żuław i innych obszarów woj. Gdańskiego), Marzena Kruk (Powstanie i działalność powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Malborku w latach 1945-1946), Jolanta Justa ( Osadnicy na Ziemi Malborskiej w 1945 roku), Łukasz Jasiński ( Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Gdańsku wobec zbrodni na Żuławach).

Pięknie wydana książka zawiera 190 stron ciekawych i dobrze udokumentowanych informacji o najtragiczniejszych dniach pięknych Żuław. Jej wydanie w 70 rocznicę walk na tych terenach, może być odebrane jako kolejny przejaw polskiego szowinizmu, antyniemieckości i antyrosyjskości – a jest to jedno z pierwszych uczciwych spojrzeń na potworności, których doświadczyła ta ziemia, a autorami ich byli zarówno Niemcy jak i Sowieci. Zbiór referatów jest zaledwie przyczynkiem do opisania skrzętnie ukrywanej i wstydliwej dla wielu historii, na szczęście autorzy zapowiadają kontynuowanie pracy i dalsze publikacje.

Ja osobiście wszystkim polecam wydawnictwa Muzeum Stutthof ze względu na ich zawartość merytoryczną oraz atrakcyjne ceny zakupu.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Materiały i źródła Historie fascynujące. Żuławy w 1945 roku.