Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nowiny 20-lecie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej

20-lecie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej

Email Drukuj PDF

10 października 2014 roku, wraz z Edwardem Jaremczukiem gościliśmy na uroczystości 20-lecia powołania do życia 9 Brygady Kawalerii Pancernej, która od tego roku nosi wyróżnik: Braniewskiej. W zaproszeniu widniały:

- odsłonięcie pomnika króla Stefana Batorego, pogromcy Moskali i patrona Brygady,

- uroczysty apel Brygady,

- prezentacja osiągnięć,

- wielka defilada wojsk pancernych,

- raut.

W jednostce przy Sikorskiego aż gęsto było od dziatwy i dorosłych, rekonstruktorów, zaproszonych gości. Na zaproszeniu zastanowił mnie obrazek czołgu PT -91 Twardy.

Wszystko przebiegło sprawnie i pięknie, jak w przedwojennej armii. Wojsko pięknie się prezentowało, z chęcią śpiewało i maszerowało. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie nieobecność notabli najwyższego szczebla - czyli warszawki. Brygada, która jest w trakcie przezbrajania na najnowsze polskie czołgi ( które jednak nie prezentują tej klasy co niemieckie Leopardy), która jest jedyną tarczą Rzeczpospolitej na północy, nadal jest pomijana przez dupków z rządu, z mon-u, nie mówiąc o pałacu namiestnikowskim. Te skorumpowane typy tylko potrafią ładnie pieprzyć o zainteresowaniu obronnością, o podwyższaniu nakładów ( 2% brzmi dumnie - ale wzrost ma być o jaką wartość? - Wiecie?), ale robią to tylko by zdobyć głosy w zbliżających się wyborach. A brygada ma nadal w większości leciwe wyposażenie, którym trudno będzie powstrzymać putinowców. Gdyby były jakieś obiektywne przyczyny niedozbrojenia, to choćby Siemioniak powinien przyjechać i dodać ducha pancernym ułanom i mieszkańcom Braniewa czy Elbląga. Ale ich interesują tylko synekury, resztą może być wysprzedana czy sprzedana.

Wracając do święta. Najefektywniejszym pokazem była parada sprzętu wojskowego: rozpoznawcze BRDM-2 ( dlaczego nie ma wozów z AMZ Kutno?), ciężarówki i terenówki sztabu, MTLB, haubice 122mm Goździk ( gdzie są Kraby niezbędne do wsparcia nowych czołgów?), ciągnione armaty ZSU 23x2 ( Loary?), i wreszcie kilkadziesiąt Twardych, porykujących silnikami. Na koniec odbył się pokaz możliwości pojedynczego czołgu - zrobiony na wesoło.

Mogę tylko gratulować dowódcy - pułkownikowi Janowi Rydzowi i jego żołnierzom uporu w szkoleniu, dzięki któremu Brygada jest wysoko oceniana. I liczyć na zwycięstwo w wyborach patriotycznej, liberalnej prawicy, która postawi sprawy obronności na nogi. Czego wszystkim, a zwłaszcza Brygadzie życzę.

Fotki autorstwa mojego i Edwarda ( te lepsze). Zwłaszcza z Dowódcą Brygady.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Nowiny 20-lecie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej