Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nowiny Dotykanie historii.

Dotykanie historii.

Email Drukuj PDF

 Niejeden z Was mógłby ironicznie powiedzieć, że część z nich sama jest historią.

pliki/2011/denar/640_1.JPGpliki/2011/denar/640_2.JPG

Wczoraj, na walnym zebraniu  widać było sporo  siwizny, łysinki też błyszczały. Jedna pani i trzydziestu siedmiu panów tworzy prawie od pięciu lat niezwykle zgraną grupę czyli Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze DENAR. Biznesmenów i pracowników fizycznych, żołnierzy, byłych policjantów, strażaków, nauczycieli, emerytów połączyła miłość do historii. Z wykrywaczami metalu, georadarem, nieodzowną łopatą przemierzają bezdroża województwa warmińsko - elbląskiego i pomorskiego w poszukiwaniu zagrzebanych w ziemi skarbów.

Fakt, skarby w potocznym mniemaniu także się trafiają, jak choćby srebrne czy złote monety. Ale częściej trafiają na nieśmiertelniki, guziki, łuski, fragmenty broni i wyposażenia. Trafia się i samolot, fotografia, jakieś naczynia lub coś, co trudno jest zidentyfikować. Ktoś z czytelników mógłby powiedzieć, że takich poszukiwaczy, "szkodników" jest wielu.

I będzie w błędzie. Co odróżnia "denarowców" od amatorów? Na pewno ogromna wiedza zdobyta po latach szperania w źródłach wiedzy oraz na poligonach, bo spora grupa to byli żołnierze. Poszukiwania prowadzone są zawsze legalnie, na podstawie zezwoleń wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pozyskane artefakty są dokumentowane i katalogowane oraz przekazywane muzealnikom ( poszukiwacze zatrzymują sobie to, czym nie interesują się pracownicy muzeum). A po każdej sesji poszukiwawczej teren wraca do pierwotnego stanu.

Ale poszukiwania to nie wszystko. Ważna jest także edukacja historyczna. A zatem coroczne wystawy i prezentacje ( skierowane zwłaszcza do młodzieży), spotkania autorskie, pomoc grupom rekonstrukcyjnym. DENAR rozszerza zakres swojej aktywności. Będziemy zabezpieczać obiekty historyczne ( np. bunkry), przygotowujemy imprezy plenerowe dla mieszkańców. Jeżeli więc ktoś z Was chciałby dołączyć do stowarzyszenia  - zapraszamy. Po okresie próbnym można stać się profesjonalnym poszukiwaczem i przede wszystkim kolejną osobą dotkniętą przez historię.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Nowiny Dotykanie historii.