Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nowiny Festyn 16. Dywizji Zmechanizowanej – 25 czerwca 2015.

Festyn 16. Dywizji Zmechanizowanej – 25 czerwca 2015.

Email Drukuj PDF

W piątek Dywizja otrzymała od elblążan nowy sztandar, a dzisiaj, poszczególne oddziały i pododdziały prezentowały swój sprzęt bojowy. Oczywiście nie wszystko co najnowsze, ale kilka perełek na placu przy ulicy Królewieckiej znalazło się.

 

Wśród tłumów zwiedzających i bardzo cierpliwych żołnierzy wypatrzyłem namioty rekonstruktorów, a przy nich replikę samochodu pancernego Wz 34. Pojazd pięknie się prezentuje, posiada silnik „Poloneza”, ale porusza się głównie na lawecie, ze względu na paliwożerność. Do tego kilku rekonstruktorów w mundurach z września 1939 i  Powstania Warszawskiego.

Sprzęt nowocześniejszy reprezentowała WZT-2 -maszyna, którą używałem jako „taksówki” na poligonie w Okonku zimą 1986 roku. Nieco dalej wysłużona haubica „Goździk”, potem braniewski „Twardy” w innym niż poprzednie malowaniu. Wóz wygląda znacznie lepiej niż T-72M z brygady warszawskiej. Dwie ogromne armatohaubice „Dana”, dwie nowe wyrzutnie rakietowe „Langusta, BWP-1, kilka „Honkerów” w różnych wersjach, quady, Humwee,  i sporo innego sprzętu. Wojsko chętnie mówi o swoim sprzęcie, grochówka pachnie, w namiotach śpiewają i pozdrawiają. Nie powiem, tą Królewiecką, na poniemieckiej kostce można by zrobić także defiladę sprzętu, plus przemarsz pododdziałów. Ale to pewnie w przyszłym roku.

Tak czy inaczej, bardzo fajna impreza, tylko powinna być znacznie lepiej rozreklamowana. A ja już ostrzę sobie zęby na święto braniewskiej brygady we wrześniu.

Zdjęcia w galerii:

 1. Samochód pancerny wz. 34
 2. WZT-2
 3. Twardy
 4. Dana
 5. Langusta
 6. Honker
 7. Iveco

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Nowiny Festyn 16. Dywizji Zmechanizowanej – 25 czerwca 2015.