Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nowiny Grupa rekonstrukcyjna - Elbing 1945

Grupa rekonstrukcyjna - Elbing 1945

Email Drukuj PDF

 UśmiechJednym z miejsc, gdzie najlepiej rozmawia się o historii jest restauracja "Pod Kogutem" na ulicy Świętego Ducha. Tam też miałem możliwość wzięcia udziału w ciekawym spotkaniu przedstawicieli Stowarzyszenia "Denar" i Pomorskiego Forum Eksploracyjnego dotyczącego możliwości promowania historii w Elblągu. Spore nadziej uczestnicy wiążą z osobami Wojciecha Paczkowskiego i Pawła Nieczuja-Ostrowskiego, którzy jako radni doskonale rozumieją znaczenie tych zagadnień dla miasta. Wśród kilku pomysłów omawianych dzisiaj chciałbym Państwu przedstawić dwa.

pliki/2010/el/640_T-34 Gienadija Diaczenki na Starym Rynku.jpgpliki/2010/el/640_stary_rynek_z_czo-giem_1.jpgpliki/2010/el/640_stary_rynek_z_czo-giem_2.jpg

Po pierwsze powołanie do życia grupy rekonstrukcyjnej, która zajmowała się będzie odtworzeniem walk o Elbląg w styczniu i lutym 1945 roku. A zatem jednostki sowieckie i niemieckie: Wehrmacht, Kriegsmarine, Volkssturm. Proces długotrwały i dość kosztowny dla uczestnika, ale przykład innych grup, nawet z małych miejscowości świadczy, że jak się chce, to się da ( Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej  http://www.youtube.com/watch?v=GSajwEo3Pvg   ). "Denar" obiecuje wsparcie lokalowe i organizacyjne na początek.  Jeżeli ktoś z czytelników chciałby się pobawić w rekonstrukcję to niech zgłasza się na stronach Pomorskiego Forum Eksploracyjnego ( http://forum.eksploracja.pl/viewforum.php?f=112 ).

Kolejna sprawa to ratowanie czołgu T-34/85 stojącego przy centrum handlowym przy ulicy Bohaterów Westerplatte. Mówi się o usunięciu czołgu a nawet oddaniu go na złom! Rok 1945 w naszym mieście to tysiące ofiar i potworne zniszczenia, które nie doczekały się żadnego upamiętnienia. Dlatego też proponuję, aby czołg przenieść na ulicę Stary Rynek, w miejsce, gdzie został zniszczony czołg Gienadija Lwowicza Diaczenki. Pojazd należałby oczywiście pomalować oraz postawić cały szereg tablic informujących co upamiętnia. Ulica Stary Rynek jest zamknięta dla ruchu, więc czołg nie będzie nikomu przeszkadzał, a wręcz przeciwnie - może stać się niezwykłą atrakcją naszego miasta. Jeżeli połączymy to jeszcze np. z rajdem rowerowym czy biegiem śladami rajderów, historia stanie się żywa i namacalna. Nie mówiąc o tym, że wszelkie media natychmiast to rozdmuchają gadając i pisząc o Elblągu.

Ktokolwiek ma pomysł, który pomoże Elblągowi wypłynąć na szersze wody - niech pisze. Potrzeba nam zmian.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Nowiny Grupa rekonstrukcyjna - Elbing 1945