Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nowiny JEŚLI GOLF W SZWECJI – TO TYLKO NA BANANIE.

JEŚLI GOLF W SZWECJI – TO TYLKO NA BANANIE.

Email Drukuj PDF

Zadebiutowałem w fachowym kwartalniku "Golf & Roll" ale w wersji bardzo okrojonej. Tutaj znajdziecie pełen artykuł.

Pierwszą  rzeczą, którą na pewno zauważą polscy golfiści przeglądając strony szwedzkich Kubów golfowych jest słowo „banan”. Nie inaczej jest w przypadku strony Ronneby Golfkubb, gdzie określenie to jest wszechobecne.  Jakie więc są związki bananów z golfem w Szwecji? Zanim ujawnię odpowiedź, krótkie wyjaśnienie.

 

Miasto Ronneby jest partnerem Elbląga, a Gymnasieskolan Knut Hahn szkołą partnerską III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II.  Przy liceum działa od 2010 roku Szkolny Klub Golfowy, związany z Sand Valley Golf & Country Club w Pasłęku. Wieloletnia współpraca szkół, zainteresowania golfowe uczniów w Elblągu i Ronneby mogą być płaszczyzną do rozpoczęcia współpracy także między klubami golfowymi. I tak od 22 do 25 kwietnia w szkole szwedzkiej gościła grupa kilkunastu elblążan, w tym trzech grających uczniów i ich nauczyciel – autor niniejszej relacji. W czwartek 23 kwietna, w towarzystwie Ronnego Mattsona ( dyrektor szkoły) oraz  Andersa Thomssona (nauczyciel geografii) udaliśmy się na kilkugodzinny trening. Po rozgrzewce na driving i putting range, w dwóch flightach  wyszliśmy na pole. Wtedy też zapytałem Ronnego o „banana”. Najpierw zdumiał się (użyłem angielskiej wymowy), potem roześmiał. BANA –wyjaśnił - jest ogólnym określeniem na pole golfowe, BANAN – używamy, gdy mówimy o konkretnym polu ( odpowiednik angielskiego a golf course oraz the golf course).  Jak pokazała rozgrywka, słowo „banan” ma w przypadku pola w Ronneby więcej znaczeń.

POLA GOLFOWE W BLEKINGE.

Region Blekinge ze stolicą w Karlskronie połączony jest z północną Polską podobnym klimatem i linią promową Gdynia- Karlskrona. W sezonie, ze Szwecji wypływają dziesiątki golfistów, aby cieszyć się nie tylko golfem w naszych klubach. Ruch graczy w drugą stronę jest zdecydowanie mniejszy, a możliwości gry są naprawdę znaczne. Na niewielkim obszarze Blekinge funkcjonują kluby w Ronneby, Karlskronie, Karlshamn (podwójne pole), Sölvesborg, Olofstrom,  Leråkra, Nicklastrop i Trummenäs wchodzące w skład Sveriges Golfkust. Topografia i klimat tego regionu zdecydowanie wpływają na wygląd i charakterystykę pól golfowych, dzięki czemu dla polskiego golfisty mogą być sporym wyzwaniem.

CHARAKTERYSTYKA POLA GOLFOWEGO W RONNEBY

18-dołkowe pole golfowe zaprojektowane przez Douglasa Brasiera oraz Åke Perssona, zostało otwarte w 1965 roku. Na obszarze 60 ha ulokowano dom klubowy z parkingiem, putting i driving range oraz sam „banan”. Klub szczyci się 850 członkami, a rocznie grywa tam około 4500 gości. PRO w Ronneby Golfklubb jest Johan Bjorngren.

Zbudowane pięćdziesiąt lat temu pole zdecydowanie różni się od tych powstałych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Szwecji, oraz oczywiście od pól w naszym kraju. Fairway’e, z których część wciśnięta jest między formacje skalne, są długie, wąskie i zakręcone- przypominają kształtem tytułowe banany. Tylko w trzech przypadkach ( dołki 3 i 17, 6 i 15 oraz 16 i 18) ich obszary łączą się ułatwiając grę. Tee-boxy w wielu wypadkach umieszczone są na ziemnych tarasach bądź na półkach skalnych ( np. dołek nr 5), przykrytych matą. W Ronneby GK funkcjonują trzy rodzaje pół startowych: czerwone dla początkujących, niebiesko-żółte oraz białe dla PRO.

Podłoże na którym rośnie trawa w wielu miejscach jest wilgotne, ilaste i stawia niewielki opór przy zagrywce wedgem.  Główka kija potrafi po prostu pośliznąć się, co zdecydowanie wpływa na lot piłki. Takie problemy mają nie tylko nowicjusze na tym polu, ale też bardzo doświadczeni gracze, jak mój partner w grze Ronny Mattsson. Po pierwszych problemach na miejscach o podmokłym podłożu musiałem grać bardziej asekuracyjnie, co wpłynęło na końcowy wynik.

Trawa na fairwayach jest wyżej koszona niż na Sand Valley i większości polskich pól, a powierzchnia gruntu nie jest tak równa jak u nas, co zmusza do dłuższego zastanowienia nad wyborem kija oraz techniki uderzenia.  Zabrany przez mnie half-set okazał się zdecydowanie niewystarczający . Większość fairwayów ma powierzchnię pofałdowaną, poprzecinaną rowami z wodą. Granice poszczególnych dołków wyznaczają kamienne murki, skały oraz stare drzewa, które wchodzą też na obszar gry.  Bunkry są niewielkie i  płytkie, a gra w nich nie sprawia problemów.

Przeszkód wodnych nie jest wiele. Na dołku nr 5 ( Par 3; Hcp 15; 160 do 130m), gdzie startuje się z skalnej półki przykrytej matą,  staw umieszczono przed greenem.  Na dołku numer 7 (Par 5; Hcp 9; 464, 453, 410m), położony w drugiej części water hazard  zawęża pole gry ale pozwala także skrócić podejście do greenu.

Pole w Ronneby zdecydowanie nie wybacza braku precyzji uderzeń. Dołki, na których greeny, które można osiągnąć jednym uderzeniem mają numery 2,5,8,14 i 17 z tym, że trzeba brać pod uwagę częste i silne wiatry, które na bardziej odkrytych dołkach mogą istotnie wpłynąć na grę.

Greeny w Ronneby mają niewielką powierzchnię, są lekko nachylone ale nie pofałdowane. Trawa jest stosunkowo rzadka, przez co piłka toczy się szybko z tendencją do podskakiwania.

Pole jest dobrze oznaczone, score carty i przewodniki czytelne, chociaż tylko w wersji szwedzkiej.

Dla osoby przyzwyczajonej do szerokich fairway’ów Sand Valley, doskonałej trawy i dużych oraz głębokich bunkrów, gra na „bananie” w Ronneby jest dużą przygodą, wymuszającą zdecydowanie precyzyjniejszą grę i odsłaniającą braki w technice.  Kilka lat temu grałem na polu w Karlshamn, które ma podobną charakterystykę i stawia podobne wyzwania.  Z relacji Ronnego wiem, że „banany” w innych miejscowościach są przepięknie położone i charakteryzują się dość podobnym układem. Mimo moich przeciętnych umiejętności i sporego stresu, po napotkaniu jakże odmiennego środowiska, gra sprawiła mi ogromną frajdę i nauczyła pokory. Także moi uczniowie (dwóch gra dwa lata, jeden dopiero rok) są bardzo zadowoleni z możliwości zagrania w Szwecji .

Pole golfowe w Ronneby jest bardzo zróżnicowane pod względem krajobrazu. Każdy dołek jest zupełnie inny, przez co pole nie nudzi się nawet po kilku godzinach gry. Wymaga dużych umiejętności , gdyż fairwaye są bardzo wąskie. Poza tym trawa jest bardzo miękka, przez co łatwo o niecelne uderzenie. Greeny są szybkie i dość mocno nachylone, co dodatkowo utrudnia rozgrywkę. Miło zaskoczyło nas jak zadbane jest to pole, mimo że wydaje się trudne do utrzymania w czystości.

Jakub Daniłowski.

Dla mnie osobiście pole w Ronneby jest bardziej wymagające niż pole w Pasłęku.  Na drodze do dołka jest więcej przeszkód, a każdy dołek jest wyraźnie inny, więc nie ma czasu na golfową rutynę. Fairwaye są bardzo wąskie i początkowo miałem problemy ze zmieszczeniem się  na nich.

Paweł Kłysiak.

Blekinge oferuje oprócz kilku wymagających i pięknych „bananów”  położonych blisko siebie jakże odmienne krajobrazy, skały, lasy, morze, bogata infrastrukturę oraz przyjaznych i uśmiechniętych mieszkańców, z których bardzo wielu gra w golfa.

BAZA KLUBU

Klub położony jest w południowej części miasta, przy ulicy Reddvägen 14, tuż przy przepięknym Brunsparku. W Budynku klubowym oprócz recepcji i bogato zaopatrzonego PRO-SHOP-u  mieści się dobra restauracja oraz spora sala klubowa.   Ceny w sklepie są relatywnie wysokie, ale moim uczniom udało się kupić kije typu hybryda w cenie 200 SEK. Klub otarty jest w godzinach  od 9.00 do 18.00, ale po uprzednim uzgodnieniu można zacząć grę wcześniej.  Rezerwację najlepiej załatwiać poprzez mail ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )lub telefoniczne(+46 45712550+46 45712550 ) – wszyscy pracownicy recepcji mówią po angielsku.  Za budynkiem klubowym znajduje się driving range z siedemnastoma stanowiskami oraz niewielki putting range. Słabym punktem jest strona internetowa prowadzona tylko w języku szwedzkim. PRO obiecuje, że pojawi się jej wersja także w innych językach.

Przykładowe ceny:

  • Opłata za grę przed sezonem – 200 SEK;
  • Opłata za grę w sezonie – 400 SEK;
  • Opłata za grę na 9 dołkach ( po godzinie 16) – 200 SEK;
  • Koszyk 25 piłek – 15 SEK;
  • Posiłek w restauracji – od 85 SEK.

Aby uzyskać lepsze ceny warto zatrzymać się w przylegającym do pola w hotelu Ronneby Brunn, który oferuje specjalny pakiet golfowy.

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Nowiny JEŚLI GOLF W SZWECJI – TO TYLKO NA BANANIE.