Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nowiny "Wpisani w historię" - przeszłość odkryta w Tolkmicku.

"Wpisani w historię" - przeszłość odkryta w Tolkmicku.

Email Drukuj PDF

Piątkowe popołudnie 16 czerwca spędziłem pracowicie i z wielką przyjemnością w Muzeum Regionalnym w Tolkmicku, gdzie stowarzyszenie „Pogrodzie dla przyszłości” zorganizowało wystawę pt. „Wpisani w historię”, której sporą część stanowiły eksponaty poświęcone Bolesławowi Nieczuja-Ostrowskiemu.

 

Zaproszenie dostałem znacznie wcześniej, od członków „Denara”, który był jednym z współorganizatorów wystawy. Poza tym, te tereny mają pewną magię, nie tylko związaną z pięknymi widokami i ciekawymi ludźmi.

Dlaczego Tolkmicko i Pogrodzie? Tam właśnie ulokowane są początki historii części mojej rodziny oraz byłych żołnierzy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, którzy przenieśli się spod Krakowa, by zmylić ścigającą ich komunistyczną i sowiecką bezpiekę. Do 1949 roku w Nowym Kościele (czyli obecnym Pogrodziu) tworzyli oni Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną, której sukces tak bardzo kłuł socjalistów w oczy, aż zniszczyli ją. Tu, twardzi ludzie budowali Polskę na Ziemiach Odzyskanych, walcząc nie tylko z przyrodą i wrogością władzy ludowej, lecz także z szabrownikami, niemieckimi i sowieckimi maruderami i niechęcią pozostających wciąż Niemców. Wiele z tych spraw znajdziecie Państwo w książce „Pułkownicy 1944. Nowe życie”.

Współczesne Pogrodzie to wieś czysta, gospodarna, bogata zaradnością i pomysłowością mieszkańców, którzy w udany sposób zdobywają fundusze na coraz to nowe pomysły. Tu mieszkają także potomkowie osadników ze 106. Dywizji, z których wielu (o czym wiem  z wczorajszych rozmów), za swój wysiłek i przywiązanie do tradycyjnych wartości, spędziło długie miesiące i lata w ubeckich kazamatach. Sam chętnie znowu tam pojadę, by porozmawiać o tamtej trudniej i chwalebnej przeszłości.

Stąd też moja prośba do NICH, aby spisali te wspomnienia, nagrali je na smartfonach, opublikowali w sieci. Aby zebrali dokumenty i fotografie i upublicznili je. To właśnie jest złotem, które posiadają w zakamarkach pamięci i domów, które trzeba pokazać światu.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Nowiny "Wpisani w historię" - przeszłość odkryta w Tolkmicku.