Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nowiny Spotkaliśmy się w Civitas Christiana

Spotkaliśmy się w Civitas Christiana

Email Drukuj PDF

11 lutego miałem wielką przyjemność spotkać się z Wami w gościnnych progach Civitas Christiana, by przy kawie porozmawiać nie tylko o książce "Elbing 1945"

ale i o tym, jak mieszkańcy Elbląga odbierają to, co działo się 66 lat temu. Wyzwolenie? Zdobycie? Odzyskanie?  Paweł Nieczuja-Ostrowski, który to spotkanie prowadził słusznie zazanczył na wstępie, że Miasto powinno uporać się z tym ważnym, historycznym zagadnieniem. Szereg pytań, na które nawet teraz trudno jest odpowiedzieć, zwłaszcza kiedy własne, dramatyczne przeżycia nie pozwalają się zgodzić z tym co głosi powszechna opinia lub autor książki. Jestem w tej, szczęśliwej sytuacji, że osobiście nie poznałem grozy II Wojny Światowej, co daje mi pewien dystans do wydarzeń; z drugiej strony wśród moich najbliższych ta wojna zawsze była obecna i ich doświadczenia na pewno wpłynęły na mnie. Dlatego też zgadzam sie z opiniami, że rewizjonistom niemieckim, ukraińskim, litewskim trzeba ostro i jednoznacznie odpowiedzieć. Jałta była wielką tragedią dla Polski (Niemiec, innych krajów), ale na Jałcie oparty jest obecny układ granic w Europie i bez kolejnej wojny nie wolno go zmieniać.

Z drugiej strony doskonale rozumiem Niemców, którzy odwiedzają Elbląg i okolice, bo przecież się tu urodzili i zwyczajnie tęsknią za krajem swojej młodości. Tak jak wielu moich rodaków tęskni za Lwowem czy Wilnem. I cieszy wspólny wniosek z dyskusji, że cierpienia ludzkiego nie można relatywizować. Jest faktem, że nawet Ci, którzy pochodzili z kraju agresora przeżyli tragedię.

Jestem także pod wrażeniem ogromnej wiedzy wielu Elblążan na temat historii naszego miasta. Szczególnie dziękuję Panu Jerzemu za zabranie głosu i podzielenie się informacjami dotyczącymi 1945 roku. Skąd tyle rtęci w Zatoce Elbląskiej? ( a propos - odszukajcie na mapach Zatokę Elbląską) Czy w naszym mieście Hitler budował broń odwetową? Czy pułkownik Schoepffer wraz z żołnierzami i cywilami wyniósł z miasta jakieś cenne dokumenty? Tajemnice?  Czy pluton Alejnikowa wrócił na Plac Wilhelma (Słowiański) po czołgistów ze spalonego czołgu?

Zapraszam tych z miłośników Elbląga, którzy mają jakąś wiedzę na temat naszej historii do dzielenia się nią. Niestety, czas jest nieubłagany i zaciera wspomnienia. A ludzie odchodzą. A tę bezcenną wiedzę powinniśmy przekazać następnym pokoleniom, by kochały Elbląg tak jak my. Na spotkaniu mogiśmy podziwiać grafiki Pawła ilustrujące karty "Elbinga" w pełnej wielkości. Czy wśród Elblążan są tacy, którzy chcialiby historię miasta ilustrować? Zachęcam!

 

pliki/2011/Civitas/640_2011.02.11 Civitas Christiana (10)640.JPGpliki/2011/Civitas/640_2011.02.11 Civitas Christiana (12)640.JPGpliki/2011/Civitas/640_2011.02.11 Civitas Christiana (22)640.JPGpliki/2011/Civitas/640_2011.02.11 Civitas Christiana (33)640.JPG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Nowiny Spotkaliśmy się w Civitas Christiana