Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nowiny Wypchnąć historię z marazmu.

Wypchnąć historię z marazmu.

Email Drukuj PDF

Niniejszym chciałbym zaprosić Was na dwa spotkania. A także coś ekstra.

 

Pierwsze odbędzie dnia 11 lutego (piątek) o godzinie 17.30 w siedzibie "Civitas Christiana" przy ulicy Andrzeja Struga (znane też jako galeria Pro Arte PAX). Poświęcone on będzie stricte książce, a zwłaszcza jej drugiej części oraz powiemy parę słów na temat kolejnej "elbląskiej" pracy. Przewiduję też krótką informację jednego z czytelników uzupełniającą dane historyczne zawarte w obu książkach. Spotkanie prowadził będzie Paweł Nieczuja-Ostrowski, a w sali będzie można podziwiać jego grafiki.

Kolejne spotkanie odbędzie się w czwartek 3 marca o godzinie 18.00, w dużej sali Biblioteki Elbląskiej na ulicy Świętego Ducha. W pierwszej części będzie mowa o drugim tomie mojej książki. Część ta ma być także wstępem do dyskusji panelowej z udziałem członków Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Denar" oraz Pomorskiego Forum Eksploracyjnego poświęconej polityce historycznej prowadzonej w naszym mieście. Przedstawione zostaną pomysły, które bądź już znajdują się w fazie realizacyjnej, bądź po ich upowszechnieniu mogą zdecydowanie przyczynić się do podniesienia turystycznej atrakcyjności Elbląga, ale także mogą mieszkańcom dać możliwość lepszego poznania niezwykłej historii.

Od jakiegoś czasu powracają na łamy lokalnych mediów tematy kontrowersyjne, jak powrót na cokół Hermanna von Balka. Uczestnicy spotkania będą mogli wypowiedzieć się, zaproponować własne pomysły na wypchnięcie naszej historii z marazmu. Organizatorzy spotkania i ja osobiście czekamy na takie wystąpienia ( przemyślane i rzeczowe), gdyż naszym zamiarem jest przekazanie ich radnym i władzom miasta. Nie wiem, czy wiele spraw uda się od razu załatwić, ale jeżeli nie będziemy próbowali, to w Elblągu nie będzie żadnych zmian. Tym bardziej, że zarówno Ratusz jak i 16 Dywizja nadal obchodzą rocznicę WYZWOLENIA ELBLĄGA.

Oczywiście, w trakcie obu spotkań będzie można nabyć egzemplarze "Elbinga" i otrzymać autograf.

Aha, jeszcze jedna sprawa. Na największym polskim portalu historycznym - Histmag - pojawiła się krótka rozmowa.

Ekstrasik. W piątkowym Dzienniku Elblaskim pojawił się tekst p. Chrzanowskiego na temat kolejnej rocznicy obchodówNiezdecydowanie. Cieszy, że i zawodowi historycy dołączają do amatorów i mówią pełnym głosem, jak było w 1945 roku. Tekst tutaj.                               Onel.pl dodał recenzję książki.   A także BiblioNETka. Strona 97 numeru 4.

Poprawiony: sobota, 12 lutego 2011 18:51  

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Nowiny Wypchnąć historię z marazmu.