Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna O książkach
O książkach

Ogólne pytania o CMS Joomla!Migracje i kryzys uchodźczy w Europie. Rzeczywistość i wyzwania,

Email Drukuj PDF

Kryzys migracyjny dotyka nas już od wielu lat. Najpierw Czeczeni, potem Ukraińcy uciekający przed wojną i przede wszystkim szukający nowego startu w życiu. A teraz zalew islamski atakujący Europę południową i zachodnią. Na pytania o problem jedną z odpowiedzi jest praca zbiorowa pod redakcją elblążanina, Edwarda Jaremczuka, w której znalazł się także mój esej o współpracy międzynarodowej III LO. Oto, co autor pisze o opracowaniu:

 

Bernard Cornwell: „The flame bearer”. Zdobyć Bebbanburg i co dalej?

Email Drukuj PDF

Mój syn sprawił wielką niespodziankę i radość, oferując dziesiątą część serii „Ostatnie królestwo”, czyli sagi o Uhtredze do poczytania w czasie wizyty w Aberdeen. Wygnany przez Wikingów z rodowego gniazda, które potem zagarnął fałszywy stryj, bohater, po latach służby u boku króla Alfreda Wielkiego, największy wojownik swoich czasów, na starość pragnie odzyskać rodową twierdzę. Cornwell daje wreszcie czytelnikowi odpowiedź, czy to mu się udało.

 

Gdański IPN proponuje: „Pierwsza dekada” oraz „Mapa terroru”.

Email Drukuj PDF

W 2016 roku Instytut Pamięci narodowej w Gdańsku wydał kilka ciekawych pozycji, z których dwie chciałbym krótko zrecenzować. Pierwsza to autorstwa Daniela Czerwińskiego:  „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956”, a druga to praca zbiorowa pod redakcją Karola Nawrockiego: „Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945 – 1956)”.

 

Archeologia miast Pomorskich w kontekście ziem polskich. Kolejna pozycja o dawnej historii Elbląga i nie tylko.

Email Drukuj PDF

Nasza słynna pani archeolog, Grażyna Nawrolska, pomimo zbyt wczesnego (według mnie) przejścia na emeryturę, wciąż intensywnie pracuje. Efektem jest ostatnia praca zbiorowa, wydana między innymi  przez PAN i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

 

Bernarda Cornwella przewodnik po Waterloo 1815

Email Drukuj PDF

Mistrz powieści historycznej objawił się ponownie w księgarniach, tym  razem jako autor rewelacyjnego opisu jednej z najsłynniejszej bitew historii – Waterloo. I choć tym razem bez Ryśka Sharpe’a, to czytając spory tom ma się wrażenie, że ulubiony bohater wielu miłośników powieści historycznej i tam jest.

 
Strona 1 z 18

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 78 gości 

Site Language


Strona główna O książkach