Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd 1000 stron do zwycięstwa ( w rocznicę zwycięstwa). Vladimira Wolffa scenariusz krwawego pogromu imperium Putina. HORYZONT ZDARZEŃ i DOKTRYNA WOLFFA.

1000 stron do zwycięstwa ( w rocznicę zwycięstwa). Vladimira Wolffa scenariusz krwawego pogromu imperium Putina. HORYZONT ZDARZEŃ i DOKTRYNA WOLFFA.

Email Drukuj PDF

Dwie ostatnie powieści naszego mistrza war-fiction są zakończeniem cyklu liczącego w sumie sześć pozycji. Pierwsze dwie bezpośrednią wiążą się z Polską, trzecia i czwarta rzuca bohatera – kapitana Andrzeja Wirskiego do Izraela i Norwegii, by pokrzyżować plany rosyjskim imperialistom. Dwie ostatnie części opisują scenariusz, który może się w każdej chwili przydarzyć.

 

Rosja od kilku lat interesuje się Arktyką, gdzie znajdują się przeogromne zapasy paliw, mogące podtrzymać istnienie chorego kolosa. Z pomocą firm europejskich i amerykańskich budowane są potężne instalacje wydobywcze chronione przez agresywnie poczynające sobie siły powietrzne i flotę. Na uroczyste otwarcie gospodarze wynajmują superluksusowy statek, który ma podróżować Putin i Miedwiediew. Tymczasem na Kaukazie przywódca muzułmańskich partyzantów otrzymuje niespodziewanie ogromne pieniądze, przy pomocy których ma zorganizować akcję, zmieniającą świat na zawsze. Zawodowi terroryści ruszają na poligony, gdzie szkolą się obsługi rakiet z  głowicami nuklearnymi.  Putin, który w ostatniej chwili rezygnuje z wyjazdu na daleką północ pragnie pochwalić się przed światem nową „zabawką”. Wszyscy obserwują wystrzelenie pocisku, który zaprogramowany przez muzułmanów leci nad pola wydobywcze i eksploduje. Druga rakieta wybucha wysoko nad Moskwą, niszcząc całą elektronikę.

Początkowo Rosjanie proszą o pomoc świat, dlatego w zniszczonej strefie na dalekiej północy ląduje supernowoczesna jednostka amerykańska. Nasz Wirski tymczasem buduje swoją siatkę wywiadowczą by bezpośrednio monitorować sytuację.

Wybuchają zamieszki w Moskwie, władza się ewakuuje, trwa akcja ratownicza. I tu Wolff wprowadza element irracjonalnego (dla europejczyków) zachowania Putina, który kierowany azjatycką podejrzliwością wyssaną z wódką, ala’ KGB, stawia siły zbrojne ZSRR ( sorry, Rosji) w stan gotowości.

A dalej dzieje się to co lubię najbardziej: rakiety, zmasowane naloty, czołgi i transportery. Do tego Rosja przywala atomówką Gdańskowi.

Tyle opisu musi WAM wystarczyć. Akcja dzieje się na wielu poziomach, są politycy, generałowie i zwykli żołnierzy z różnych armii. Obama okazuje się być rozważnym i przewidującym przywódcą (ten element political FICTION wyszedł Wolffowi doskonale), nasz prezydent i premier też stają na wysokości zadania. Naród z wojskiem, powszechny zapał, nowoczesna technika rodem z USA: NATO-wska pięść zadaje miażdżące ciosy.

Jak zwykle o Vladimira Wolffa fascynuje logika scenariusza zdarzeń, znajomość broni, działalności wywiadu, wojska ( związane z jego pracą i zainteresowaniami). Moim skromnym zdaniem w paru fragmentach autor jest zbyt wielkim optymistą, ale to przecież jego licencja poetica. „Horyzont zdarzeń” czyta się doskonale, nie tracąc wątków. W skali szkolnej oceniam go na +5.

„Doktryna Wolffa” jest tak naprawdę drugim tomem „Horyzontu” i trochę czuć zmęczenie autora potężną serią. Czyta się go chwilami jeszcze przyjemniej, gdyż po raz pierwszy Wolff opisuje jak nasze wojska, podobnie jak w 1920 roku, gromią Ruskich, co dla mojej nacjonalistycznej i ksenofobicznej duszy jest miodem. Razi melodramatyczne zakończenie, przypominające ostatni odcinek „Czterech Pancernych” czy zakończenie pierwszej serii przygód Sherlocka Holmesa. Za „Doktrynę” wystawiam zasłużoną piątkę.

Prawie tysiąc stron powinno zostać przeczytane przez wszystkich tych, którzy nie dowierzają informacjom TVN, wątpią w linię redaktora Michnika, opinię sekretarza Millera i wiarygodność biłgorajskiego filozofa. Czyli tych, którzy zachowali choć odrobinę rozsądku.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd 1000 stron do zwycięstwa ( w rocznicę zwycięstwa). Vladimira Wolffa scenariusz krwawego pogromu imperium Putina. HORYZONT ZDARZEŃ i DOKTRYNA WOLFFA.