Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd „Perski Podmuch” czyli zmiana politycznych biegunów. Jakub Pawełek przedstawia kolejną szatańską alternatywę.

„Perski Podmuch” czyli zmiana politycznych biegunów. Jakub Pawełek przedstawia kolejną szatańską alternatywę.

Email Drukuj PDF

W kwietniu tego roku miałem możliwość przeczytania pierwszej książki obiecującego autora ze „stajni” WarBooka – „Wschodni Grom”. Na kolejną pozycję, czyli „Perski Podmuch” trzeba było czekać zaledwie kilka miesięcy, a książka ta stanie się dobrym prezentem nie tylko dla miłośników prozy wojennej.

 

Świat 2018 roku cieszy się pokojem po zakończonej dwa lata wcześniej wojnie między Rosją i Chinami, do której niespodziewanego końca przyczyniły się nasi przywódcy[1] i Wojsko Polskie. Oba kraje wyciągnęły lekcje z krwawego konfliktu, choć każdy po swojemu. O ile Putin wraz z krajami Europy Wschodniej tworzy Przymierze, które jest przeciwwagą dla wrogo odnoszącej się do nas Europy Zachodniej, to Chińczycy z właściwą sobie przebiegłością przesuwają pionki na azjatyckiej szachownicy, by zabezpieczyć swoje nadwyrężone interesy.

W Iranie „pokojowe” wykorzystanie energii atomowej daje dodatkowy bonus w postaci trzech mikro atomówek o sporej jednak sile. Chiński „Korpus Perski” liczący kilkanaście tysięcy ludzi stacjonuje w Iranie, dając poczucie Ajatollachowi Chameneiemu potęgi islamskiego państwa wspieranego przez Państwo Smoka. A w Czarnogórze, supertajna międzynarodowa jednostka specjalna daje spektakularną plamę: jej polscy i rosyjscy członkowie muszą przełknąć gorycz porażki.

 

Zaczyna się od zwykłej bijatyki w której giną młodzi Irańczycy. To dobry pretekst dla muzułmanów, by wedrzeć się do ambasady Szwajcarii w Teheranie i publicznie zamordować przebywających tam dyplomatów amerykańskich. Hilaria Clintonowa, kierująca USA mobilizuje przeogromne siły inwazyjne, Izraelczycy aż przebierają nogami z ochoty by przywalić Iranowi. Muzułmanie ( przedstawiani jako miłośnicy pokoju przez postępiackie media) ekspediują dwie atomówki poza granice: jedną do Izraela, drugą do Francji.

Akcja książki od tej chwili przebiega dwutorowo: obserwujemy znany z poprzedniej książki Jakuba Pawełka zespół kapitana Jastrzębskiego, który stara się zlokalizować miejsce ukrycia jednej z bomb oraz działania frontowe. Opis walk, znajomość nowoczesnego sprzętu, technik operacyjnych jest bardzo mocną stroną młodego Autora. Także wybór Hilarii jako gamoniowatej liderki największego mocarstwa dobrze kontrastuje ze wschodnią przebiegłością liderów Chin. Książkę czyta się błyskawicznie ( Pan Jakub jest coraz sprawniejszym narratorem), choć ewidentnie przydałyby się mapki, aby nie trzeba było sięgać do komputera czy atlasu, by lepiej wyobrazić sobie pole walki. Warto także pomyśleć o choćby hasłowym zestawieniu wzmiankowanego sprzętu.

Zakończenie ( dość zaskakujące) sugeruje ciąg dalszy intrygi, który już pewnie jest nieźle zaawansowany.

Jest też kilka rzeczy, na które chciałbym zwrócić uwagę Autorowi. Cieszę się, że tym razem redakcja wydawnicza nie dokonała takich dużych cięć w tekście, które pozostawiły wyraźną dziurę w logice przekazu. Tym niemniej, i tu zakończenie jest nieco oderwane od treści, przez co czytelnik uważnie śledzący wątek jest zawiedziony, że nie może trafnie go wydedukować. Trochę za mało krwiste są postacie w stosunku do techniki, która za bardzo „rządzi”. Można też było dokonać niewielkich zmian w tekście by lepiej ująć faktyczne stosunki w obrębie Przymierza.

Jakub Pawełek zbudował własną wizję nieodległej przeszłości (z którą można się zgadzać lub nie) i konsekwentnie dodaje do niej kolejne elementy. Ja czekam na ciąg dalszy i zastanawiam się, w jaki sposób zostanie rozwiązany węzeł polityczny i militarny, który Autor spreparował.


[1] Największy element SF w książkach Autora. Może zresztą jest to niewypowiedziana tęsknota za kimś, kogo można by określić jako POLSKI MĄŻ STANU.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd „Perski Podmuch” czyli zmiana politycznych biegunów. Jakub Pawełek przedstawia kolejną szatańską alternatywę.