Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd Wikingowie na ruskich bezdrożach wśród dziwostworów sieją strach… „Skald” Łukasza Malinowskiego w drugiej odsłonie – „Kowal słów”.

Wikingowie na ruskich bezdrożach wśród dziwostworów sieją strach… „Skald” Łukasza Malinowskiego w drugiej odsłonie – „Kowal słów”.

Email Drukuj PDF

Moje ulubione wydawnictwo bardzo lubi tematykę średniowieczną i wikińską. Obok wspaniałej sagi Cornwella mamy książki Juraja Cervenaka o „Bohatyrach”, naukowe rozprawy Artura Szrejera. W ten zestaw wpisuje się Łukasz Malinowski ze swoją serią pod tytułem „Skald”. Po pierwszej części:  „Karmiciel kruków” pojawiła się kolejna w dwóch tomach, czyli „Kowal słów”.

 

Bohaterem jest tytułowy Skald – żeglarz, wojownik, zdolny poeta, gawędziarz, rabuś, kobieciarz, pijak – słowem idealny średniowieczny bohater sagi. Autor wysyła go na stepy południowej Rosji i Ukrainy, do krajów tak nieznanych jak Chazaria, Odinsak, Gardariki, by służyć tamtejszym konungom. Ainar Skald - opój dbający o swoją sławę daje się wciągnąć w niebezpieczną wyprawę do stolicy wrogiego kaganatu – Treborga wraz z czarnym berserkiem, jastrzębiem w ludzkiej postaci – Haukrhedinem i Aloszą łucznikiem. Maja porwać złotowłosą córkę Koli Małego, by małżeństwo z ich konungiem zapobiegło wojnie. Wyprawa z tak dziwnymi towarzyszami ściga na bohatera masę najdziwniejszych przygód, a z książki czyni wspaniałą baśń, z której nie chce się wyjść. Akcja skrzy się pomysłami i zwrotami, krew i wino leją się strumieniami, a dzięki leksykonowi wyrażeń na końcu i mapkom na początku podróż przez dzikie średniowiecze nawet dla nielubiących historii jest przyjemna. Zdecydowanie więc polecam kolejne tomy przygód Ainara Skalda mając także nadzieję, że nici losu zawiodą go także na wybrzeże Bałtyku i w głąb państwa Polan.

Miłej wędrówki ze Skaldem!

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd Wikingowie na ruskich bezdrożach wśród dziwostworów sieją strach… „Skald” Łukasza Malinowskiego w drugiej odsłonie – „Kowal słów”.