Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd Artur Szrejter o Herosach mitów germańskich, czyli ciąg dalszy opowieści o barbarzyńcach.

Artur Szrejter o Herosach mitów germańskich, czyli ciąg dalszy opowieści o barbarzyńcach.

Email Drukuj PDF

Wydawnictwo ERICA opublikowało jesienią tego roku kolejną pracę specjalisty od prehistorii i średniowiecza barbarzyńskiego - Artura Szrejtera – poświęconą wierzeniom Germanów.

Należy tu od razu zaznaczyć, że do ludów germańskich zaliczamy oprócz obecnych Niemców także Franków, Fryzów, Skandynawów, większość Brytyjczyków. Co więcej, Germanowie zasiedlali regiony południowej i zachodniej Polski (Wandalowie – Wendolowie), tworząc tzw. kulturę przeworską.

Pięknie wydana książka rozpoczyna się od przytoczenia trzydziestu sześciu opowieści o Wölsungach (Ylfingach), czyli władcach – herosach wywodzących się od Odyna. Opowieść opatrzona jest komentarzami, transkrypcją słów pochodzących z  języków staroskandynawskich . Potem wchodzimy w opracowanie, w którym autor dokładnie przygląda się każdemu z bohaterów,  wyjaśniając pojęcia, źródłosłowie, analizując warstwy historyczne i zgodność z innymi mitami czy przekazami.

Jak zwykle u Szrejtera,  tekst popularnonaukowy czyta się jak dobrą powieść, tym bardziej, że w telewizjach i Internecie gości cała masa filmów o Wikingach – ilustrujących pięknie książkę.

Pozycja jest starannie wydana, bez błędów redaktorskich i co więcej – jest to pierwszy tom opowieści o Wölsungach.

A w zapowiedzi Erica informuje o redakcji kolejnej pozycji o najeździe Słowian na Danię, czyli średniowiecze będziemy mogli jeszcze lepiej poznać.

Oczywiście, szczerze zachęcam do przeczytania książki Artura Szrejtera- nie tylko miłośników książek o Wikingach.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd Artur Szrejter o Herosach mitów germańskich, czyli ciąg dalszy opowieści o barbarzyńcach.