Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd Ósma część z dziewięciu, czyli Bernarda Cornwella „The empty throne”

Ósma część z dziewięciu, czyli Bernarda Cornwella „The empty throne”

Email Drukuj PDF

To jedna z najkrótszych książek w serii (337 stron) i zapewne najspokojniejsza. Główny bohater, czyli Uhtred z Bebbanburga jest cierpiącym z powodu zadanej mu przez miecz – lodową furię – rany: przeszywającej bólem, cieknącej krwią i ropą, cuchnącej. Wprawdzie porusza się, ale z wielkim trudem, każda czynność okupiona jest cierpieniem.

Po śmierci Æthelred’a, ealdormana Mercji, kraj w którym Uhtred mieszka staje przed wyborem nowego władcy. O rządy walczą lokalni lordowie jak i władca Wessexu, czyli król Edward, syn Alfreda Wielkiego. Jeden z wielmoży, Eardwulf, pragnie przez małżeństwo z córką Æthelred’a posiąść tron lecz na drodze staje mu stary, cierpiący Uhtred. Niezaproszony stawia się na witan, po czym rozpoczyna wygłaszanie mowy i mdleje, zyskując czas dla Æthelflæd, żony byłego władcy i swojej wielkiej miłości.

Przymuszeni nie tylko siłą argumentów, możni zgromadzeni na witanie obwołują Æthelflæd władczynią, choć nie otrzymuje tytułu królowej. Eardwulf próbuje odzyskać władzę, przez co zostaje oskarżony o zdradę i skazany na banicję. W międzyczasie, jego siostra, czerwonowłosa Eadith, która leczy Uhtreda oświadcza, że skoro lodowa furia zraniła go, może go też uleczyć. Cierpiący lord wraz z synem i córką Stiorrą oraz przyjaciółmi rusza śladem miecza do Walii, gdzie spotyka się z miejscowym królem Hyewelem Dda i odzyskuje miecz. Dalej jest oblężenie Ceaster i dość niespodziewane zakończenie.

W sumie, ósma część, czy Pusty tron jest spokojnym historycznym czytadłem, jakby chwilą oddechu przed (jak myślę) „Warriors of the storm”, gdzie wszystko powinno się rozstrzygnąć. A może Bernard Cornwell pisze część dziesiątą?

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd Ósma część z dziewięciu, czyli Bernarda Cornwella „The empty throne”