Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd O cesarzach i królach Polonii (Lechii), czyli od Mieszka II Stratega do Kazimierza III Wielkiego.

O cesarzach i królach Polonii (Lechii), czyli od Mieszka II Stratega do Kazimierza III Wielkiego.

Email Drukuj PDF

Janusz Bieszk kontynuuje swoją serię o najstarszej historii Lechii w tomie :”Chrześcijańscy Królowie Lechii”.

 

Na książkę trafiłem w sieciowej księgarni zupełne przypadkiem, jej niezbyt atrakcyjna okładka zainteresować może tylko tych miłośników historii, którzy o autorze książki oraz autorze filmów na Youtube – Pawle Szydłowskim coś wcześniej słyszeli.

Pod wpływem Szydłowskiego wcześniej sięgnąłem do kronik Długosza, który pięknie wywodzi nasze dzieje od Jafeta. Czasy przedchrześcijańskie na naszych ziemiach generalnie okryte są mgłą tajemnicy, lecz spowodowane to jest nie tylko znaczną odległością od głównych centrów cywilizacji i kultury w „wiekach ciemnych” lecz także oparciem się prawie wszystkich historyków tylko na wybranych kronikach i zapisach.

Janusz Bieszk cytuje blisko pięćdziesięciu autorów zapisków, w tym także tak starych jak Kronika słowiańsko-sarmacka krakowskiego biskupa Prokosza.

Imponuje wiedza historyka oraz jego odwaga w wiązaniu jednych zdarzeń, miejsc i osób z innymi. Dzieje Mieszka i Bolesława Wielkiego – cesarza wschodu i zachodu opisane są dynamicznie i z pasją, a patriotom sprawiają wielką przyjemność.

Pan Bieszk nie ukrywa swojej antykościelnej i antychrześcijańskiej niechęci. Czytając dalsze dzieje władców Polonii odnosi się wrażenie, że jedynym celem kolejnych papieży było pozbywanie się monarchów i działanie tylko na szkodę naszego kraju. Wiele wniosków (np.: udział Partów wspierających Lechitów  w kolejnych bataliach) wydaje się mocno naciąganych, podobnie jak zbytnie zawierzenie jednym źródłom a ciągłe podważanie innych. Emocje autora są zbyt wyraźnie widoczne i nie sprzyjają poznawaniu nieznanej historii Polski.

Tym niemniej polecam książkę Janusza Bieszka, gdyż odkrywa ona nieznane dzieje imperium Lechickiego – krainę wiedzy historycznej przemilczaną przez większość historyków.

 

Komentarze  

 
+1 #1 Paweł Mi 2016-12-02 22:42
Bieszk nic nie odkrywa, bo to pospolity nieuk jest.

Tu o kronice rzekomego Prokosza:
http://seczytam.blogspot.com/2016/09/turbolechickie-zidiocenie-czyli-dojenie.html

A tu o najnowszej wypocinie Bieszka:
https://seczytam.blogspot.com/2016/12/turbolechickie-zidiocenie-czyli-dojenie.html
Zacytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd O cesarzach i królach Polonii (Lechii), czyli od Mieszka II Stratega do Kazimierza III Wielkiego.