Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd Wielkie dzieło ks. Mieczysława Józefczyka

Wielkie dzieło ks. Mieczysława Józefczyka

Email Drukuj PDF

Dosłownie trzy dni temu zostałem obdarowany najnowszą pracą księdza infułata Mieczysława Józefczyka: KOŚCIÓŁ I SPOŁECZEŃSTWO W PRUSACH KRZYŻACKICH. TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO DZIEJÓW CHRZEŚCIJAŃSTWA W POMEZANII I POGEZANII.

 

Ta ponad 600-stronicowa pozycja wydana w lipcu 2017 roku przez Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne składa się ze wstępu  oraz 548 tekstów zawierających się w czasie od 1206 do 1527 roku, opisujących korespondencję oraz akty prawne pomiędzy papieżami, legatami, biskupami, władcami, mistrzami i urzędnikami krzyżackimi. Twórca przekładu z łaciny i języka staroniemieckiego korzystał z dziesięciu źródeł tekstowych, jak Corpus Iuris Polonici, Scriptores rerum Prussicarum czy Preussisches Urkundenbuch.  Co zachwyca, to wspaniały język przekładu, zapewne wiernie oddający bogactwo zwrotów, charakter piszących osób, intencje. Są prośby łagodne i stanowcze, połajanki i surowe napomnienia, zdecydowane żądania. Widać jak rozwija się państwo krzyżackie, jak kształtują się stosunki polityczne i społeczne, z jakimi problemami muszą mierzyć się miejscowi. Pojawiają się znane z historii nazwiska jak Innocenty IV, Wilhelm z Modeny, Hermann Balk, Berlewin von Freiberg. Należy pamiętać, że ksiądz Infułat jest nie tylko nestorem kościoła elbląskiego ale i czołowym znawcą historii miasta i regionu.

Ja czytam to z wielką przyjemnością, tym bardziej, że tematyka wręcz pokrywa się z moimi dwoma najnowszymi powieściami, które mają być wydane przez Bellonę. I widzę, że pewnie będę musiał nanieść do obu części kilka poprawek, by jeszcze bardziej związać opowieść z historią tych ziem.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd Wielkie dzieło ks. Mieczysława Józefczyka