Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd Dziewiąta część z dziewięciu, czyli Bernarda Cornwella „Warriors of the storm”.

Dziewiąta część z dziewięciu, czyli Bernarda Cornwella „Warriors of the storm”.

Email Drukuj PDF

Podróż z Uhtredem  z Bebbamburga pomału kończy się, choć na horyzoncie, we mgle przyszłości widać część dziesiątą. Uhtred starzeje się (podobnie jak autor cyklu), więc tempo zdarzeń wyraźnie zwalnia, choć problemy jak zwykle są poważne.

 

Ragnall Ivarson, brat zięcia Uhtreda wraz z Irlandczykami ląduje pod Brunanburgh, po czym zajmuje fort Eads Byrig, koło Ceaster – jednego z najważniejszych miast w Mercji. Wraz z nim jest Haesten – stary nieprzyjaciel naszego bohatera. Ragnall zbliża się do pochodzących jeszcze z czasów rzymskim murów miasta, a wódz zbiera wszystkich konnych i najeżdża Eads, biorąc w niewolę wielu ludzi a resztę wyrzynając. Wciąż nie potrafi rozszyfrować zamiarów Ragnalla, który wydaje się kierować w głąb Northumbrii. Sytuacja się komplikuje- zięć i córka wraz z wnuczka są oblężeni w Irlandii, więc pomimo zakazu Æthelflæd zbiera załogę i rusza w niebezpieczną podróż.

W Mercji grasują wysłannicy Bridy – dawnej przyjaciółki i pierwszej miłości Uhtreda. Ten podejmuje niebezpieczną i zaskakującą grę, mająca na celu odcięcie Ragnalla i pozbycie się poganki.

Na koniec dochodzi do ostatecznej bitwy, gdzie nieliczny zastęp Uhtreda staje przeciwko ogromnej przewadze i…

polityka wygrywa.

Napis z okładki książki: ‘A virtuoso of historical fiction’ jest na wyrost. Cornwell wyraźnie jest zmęczony i chyba czas skończyć serię.


 

Komentarze  

 
0 #1 Adam 2016-07-31 12:37
Dzięki
Zacytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd Dziewiąta część z dziewięciu, czyli Bernarda Cornwella „Warriors of the storm”.