Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd Gdański IPN proponuje: „Pierwsza dekada” oraz „Mapa terroru”.

Gdański IPN proponuje: „Pierwsza dekada” oraz „Mapa terroru”.

Email Drukuj PDF

W 2016 roku Instytut Pamięci narodowej w Gdańsku wydał kilka ciekawych pozycji, z których dwie chciałbym krótko zrecenzować. Pierwsza to autorstwa Daniela Czerwińskiego:  „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956”, a druga to praca zbiorowa pod redakcją Karola Nawrockiego: „Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945 – 1956)”.

 

Obie pozycje pięknie wydane, w twardych okładkach, są bardzo istotne dla poznania najnowszej historii naszego regionu, gdyż także Elbląg i powiat należały w owych czasach do województwa gdańskiego.

Doktor Daniel Czerwiński przygotował solidną monografię „urzędu”, licząca przeszło 550 stron. Wymagająca zapewne benedyktyńskiej cierpliwości praca koncentruje się na opisie struktury, osób, metod pracy bezpieczniaków, oddziaływania na struktury rządowe, samorządowe, polityczne i wreszcie mieszkańców województwa. Wszystko to, ze względu na ogromny zakres materiału, przedstawiono w bardzo skrótowej, acz przyjaznej dla czytelnika formie, charakteryzującej działania tej bestialskiej instytucji. Poznajemy życie poszczególnych urzędów, problemy w „pracy” i codzienną walkę o przeżycie w zrujnowanych miastach i wsiach. Autor nie rozwija tematyki spraw „prowadzonych” przez UB, takie jak walka z podziemiem niepodległościowym, czy „sprawa elbląska”.

Pozycja jest ilustrowana tabelami i wykresami, jest także kilkanaście zdjęć. Czytając pracę doktora Czerwińskiego chętnie sięgnąłbym po kolejne tomy IPN-u, opisujące konkretne działania i terror prowadzony przez komunistów. Zapewne powstaną, oby jak najprędzej, gdyż z całą siłą trzeba piętnować ludobójczy, socjalistyczny przemysł terroru i nienawiści, a także wskazywać na korzenie współczesnych pogrobowców.

„Mapa terroru” została opracowana przez zespół: Robert Chrzanowski, Daniel Czerwiński, Krzysztof Filip, Waldemar Kowalski, Marcin Węgliński. Wielkoformatowe wydanie, na pięknym papierze, okraszone wieloma zdjęciami liczy 270 stron. Przedmowę napisał prezes IPN – dr Jarosław Szarek.

Pozycja, zgodnie z tytułem, jest przewodnikiem, mapą związaną z terrorem ubeckim  i sowieckim na terenie województwa gdańskiego. Autorzy koncentrują się na pokazaniu miejsc, gdzie planowano działania przeciw obywatelom i organizacjom, czyli siedzibom wojewódzkim i powiatowym ubecji, budynkom sadowym, więzieniom i obozom,  miejscom kaźni i pochówku.  Z elbląskiego podwórka mowa jest o budynkach ubeckich z ulicy Królewieckiej 100 i 106 oraz o więzieniu śledczym przy ulicy 12 lutego 4. Poznajemy także sylwetki sędziów i prokuratorów, w większości ledwie piśmiennych, którzy ofiarnie „budowali zręby” socjalizmu, realizując politykę PPR, a potem PZPR.

Wydawnictwo należy traktować jako pilotaż, przed kolejnymi, szczegółowymi opracowaniami.

Obie książki jak najbardziej polecam, nie tylko osobom zainteresowanym lokalna historią.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd Gdański IPN proponuje: „Pierwsza dekada” oraz „Mapa terroru”.