Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd Kania, Targalski i Marosz o resortowych dzieciach po raz trzeci.

Kania, Targalski i Marosz o resortowych dzieciach po raz trzeci.

Email Drukuj PDF

Dużo czasu zabrało mi przeczytanie solidnego dzieła (714 stron) wydanego w ubiegłym roku przez FRONDĘ, jako że rzecz i obszerna, i wiadomości zawarte w niej poruszające, i że język wypowiedzi nie z tych najlepszych.

 

Dorota Kania, Jerzy Targalski i Maciej Marosz zajęli się tym razem politykami, może nie koniecznie z pierwszych stron mediów dzisiaj, lecz tymi, którzy przez ostatnie dwadzieścia lat mieli istotny wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną. Autorzy pokazują nie tylko tych, którzy znaleźli się w polu zainteresowania bezpieki i wywiadu wojskowego, ale i tych, którzy wychowywani byli przez rodziców i krewnych związanych silnie z komunistami i sowiecją.

Wśród „bohaterów” są tacy luminarze III RP jak Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski,  Bronisław Komorowski, Marek Belka, Krzysztof Skubiszewski, Dariusz Rosati, Andrzej Olechowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Zemke, Sławomir Wiatr, Leszek Moczulski, Zdzisław Najder czy związany z Elblągiem Krzysztof Luks.

Każdy z rozdziałów jest wzbogacony o masę przypisów i odnośników, na końcu znajdują się indeksy i biogramy autorów.

Praca na pewno merytorycznie bardzo wartościowa, choć wielka szkoda, że nie pojawiła się wiele lat wcześniej. Jako autor beletrystyki historycznej mam jednak szereg zastrzeżeń co do stylu, w jakim pisano „Resortowe dzieci – Politycy”. Autorzy nie bardzo panują nad przeskakiwaniem między wątkami i nadmiarem (w niektórych wypadkach) informacji, które tworzą w głowie czytającego mętlik. W kilku rozdziałach opowieść nagle urywa się, jakby zapomniano o żelaznej regule zakończenia.

IPN ujawnia kolejne teczki ze zbioru zastrzeżonego, zapewne wkrótce poznamy kolejne osoby, które peerelowskie służby zmusiły do współpracy bądź same zgłosiły chęć szpiegowania.  Przed pracowitą trójką publicystów dużo pracy: mam nadzieję, że te uwagi pomogą im przygotować jeszcze lepszą książkę.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd Kania, Targalski i Marosz o resortowych dzieciach po raz trzeci.