Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Kategoria - przegląd W mniejszych miejscowościach wspaniale dbają o pamięć. Wydawnictwo: Świadkowie historii Ziemi Proszowickiej.

W mniejszych miejscowościach wspaniale dbają o pamięć. Wydawnictwo: Świadkowie historii Ziemi Proszowickiej.

Email Drukuj PDF

Dzięki uprzejmości przyjaciół z Stowarzyszenia GNIAZDO Ziemia Proszowicka otrzymałem przesyłkę z dwoma tomami wydawnictwa „Świadkowie historii Ziemi Proszowickiej”.

Tom III nosi tytuł „Rzeczpospolita Partyzancka 1994 część 1”. W środku kilka artykułów osób mi znanych:

  • Żołnierz 106.Dywizji,  kapitan Antoni Sielecki, dzieli się wspomnieniami w tekście „Lato w dorzeczu: Nidy, Nidzicy i Szreniawy”.
  • Pan Włodzimierz Nowak pisze o swojej rodzinie w Koniuszy i osobach przewijających się przez dom Nowaków – siedzibę formującej się dywizji – „Tak wiele pamiętam!”
  • Wspaniałym dodatkiem są zebrane rozkazy dzienne 106.Dywizji – Od numeru 1 do 22a.

Tom IV to opowieść Jerzego Korfela o Samuelu Zborowskim, szesnastowiecznym magnacie, rycerzu, zbrodniarzu, dowódcy. Postać słynną dzięki prozie naszych wieszczy (Słowacki, Kraszewski) autor odziera z legendy, ukazując złożoność postaci. Ciekawy, bogato ilustrowany tekst godzien jest lektury.

Gratuluję Stowarzyszeniu Gniazdo takich wspaniałych wydawnictw i już cieszę się na kolejne tomy.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Kategoria - przegląd W mniejszych miejscowościach wspaniale dbają o pamięć. Wydawnictwo: Świadkowie historii Ziemi Proszowickiej.