Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Bolesław Nieczuja-Ostrowski Album o Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej autorstwa Józefa Belskiego.

Album o Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej autorstwa Józefa Belskiego.

Wśród kilku wydawnictw okolicznościowych związanych z 70-leciem powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej na pewno szczególną rolę zajmie wspaniały album przygotowany przez historyka z Kazimierzy Wielkiej - Józefa Belskiego.

 

127 stron pięknie przygotowanego wydawnictwa zajmuje czternaście rozdziałów włącznie z wstępem. Jest więc i rys historyczny, i kalendarium zdarzeń obejmujące  najgorętsze dni – od 22 lipca do 12 sierpnia, czyli powrotu oddziałów 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Krakowskiej Brygady Kawalerii do konspiracji. Pan Belski omawia dalej funkcjonowanie Inspektoratu „Maria”, działanie władz cywilnych, by przejść do charakterystyki najważniejszych postaci Rzeczpospolitej i żołnierzy 120 oraz 112 pułków piechoty AK.

Ale niewątpliwie największym walorem wydawnictwa są fotografie: zarówno te archiwalne, pięknie poopisywane, jak i z czasów powojennych i zupełnie współczesne, ukazujące tereny walk żołnierzy Armii Krajowej.  Do tego dołączone są wiersze i słowa partyzanckich piosenek. Wszystko w formie przejrzystej i przystępnej a jednocześnie poprawnej naukowo.

Serdecznie polecam to wydawnictwo nie tylko miłośnikom najnowszej historii Polski. Także bliżsi i dalsi krewni z przyjemnością znajdą wśród bohaterów Tamtych Dni swoich krewnych.

Album można nabyć w cenie detalicznej 35 PLN ( + koszty przesyłki), a dzwonić należy pod numer 506  525 089

 

Komentarze  

 
0 #1 Zofia Rejdak 2016-03-07 00:13
Chętnie nabędę wydawnictwo. Poszukuję jakiejkolwiek informacji na temat działalności w AK (okolice Działoszyc, Słaboszowa lub Miechowa) Jana Rejdaka - brata mojego ojca. Posiadam fotografię. Jest pochowany w Słaboszowie. Zginął w roku 1944.
Zacytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Bolesław Nieczuja-Ostrowski Album o Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej autorstwa Józefa Belskiego.