Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Bolesław Nieczuja-Ostrowski Bolesław Nieczuja-Ostrowski na fotografiach. Młodość.

Bolesław Nieczuja-Ostrowski na fotografiach. Młodość.

Urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu. Ojcem był oficer CK policji, Michał Ostrowski, a matką Aniela, z domu Frank. Jako że ojciec był przenoszony służbowo na terenie Galicji, więc młody Michał często zmieniał szkoły i kolegów.

Jako dziecko był także bardzo chorowity. W czwartym roku życia ciężko zachorował na szkarlatynę i z każdym dniem jego stan zdrowia pogarszał się. Liczni specjaliści w Stanisławowie i Lwowie starali się uleczyć chłopca. Wreszcie Bolek poczuł się lepiej, ale wciąż miał problem z ropą cieknąca z ucha. Za radą znajomej, rodzice zabrali dziecko do klasztoru ojców Bernardynów w Łańcucie. Tu, przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łańcuckiej chłopiec doznał uzdrowienia - ropa zniknęła na zawsze. To wydarzenie wielce wpłynęło na życie Bolesława, a wiara poparta cudem uzdrowienia, pomogła mu przeżyć przeszło 100 lat.

W rodzinnym domu mówiono tylko po polsku, Bolesławowi mama i ojciec czytali wiele książek o narodowych bohaterach, co wpłynęło na dalszą postawę chłopca. Zaraz po odzyskaniu niepodległości wstąpił do harcerstwa, szybko zyskując uznanie i awansując. W Przeworsku i Łańcucie przewodził drużynom liczącym przeszło dwustu harcerzy, którzy swym udziałem w uroczystościach patriotycznych, państwowych i kościelnych uświetniali je.

Po maturze Bolesław zdecydował się na wstąpienie do wojska, by zrealizować wymarzoną karierę oficerską. Od 1928 roku jest podchorążym w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, którą kończy w 1931 roku, jako podporucznik.

Fotografie:

1. Ojciec, Michał Ostrowski, w mundurze inspektora policji miejskiej.

2. 1936 rok w Przeworsku. Michał i Aniela Ostrowscy z wnuczką Wandzią, z prawej teść, lekarz Paklikowski.

3. Członkowie rodziny w Przeworsku, w domu Anieli i Michała: Wandzia, jej kuzyn Andrzej (syn brata Bolesława- Zbigniewa), siostry Lila i Stasia, nn, Aniela, Michał, Bronisława (żona Bolesława), nn

4. 1915 rok. Pierwsza Komunia Święta.

5. Gimnazjum w Łańcucie. Siedzi, z lewej.

6. 18 lat - druh Bolesław.

7. Szkoła Podchorążych: stoi z prawej.

8. Szkoła Podchorążych 1929 - 1 kompania, 1 pluton.

9. 07.12.1930. Dzień Podchorążego.

10. 01.05.1931. Wizyta delegacji japońskie w Szkole Podchorążych.

 

 

 

 

 

 

 

Legitymacja ZHP 1925 r.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Bolesław Nieczuja-Ostrowski Bolesław Nieczuja-Ostrowski na fotografiach. Młodość.