Elbing 1945 - Odnalezione wspomnienia

Tomasz Stężała

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Bolesław Nieczuja-Ostrowski Komunistyczna sprawiedliwość. Akt oskarżenia przeciwko żołnierzom Armii Krajowej.

Komunistyczna sprawiedliwość. Akt oskarżenia przeciwko żołnierzom Armii Krajowej.

Bolesław Nieczuja-Ostrowski wraz z grupą swoich żołnierzy i ich rodzinami jesienią 1944 roku przybył do Elbląga, a następnie osiedlił się w Nowym Kościele (obecnie Pogrodzie). Powodem wyjazdu z Krakowa i terenu Inspektoratu „Maria” było wciąż rosnące zagrożenie aresztowaniem przez UB.

 

Powstałą Spółdzielnię  Gospodarczo-Społeczną zasiliło w sumie ponad 100 osób, które zaczęły zagospodarowywać także pobliskie wsie i miasteczka, jak Suchacz, Tolkmicko.

PPR i UB stosunkowo szybko rozpoznały „wroga klasowego”. Tym bardziej, że powstała Spółdzielnia dynamicznie rozwijała się, zaopatrując Elbląg w żywność i inne produkty. Do 1949 roku Bolesław Nieczuja-Ostrowski dwukrotnie był aresztowany przez bezpiekę, ale każdorazowo po przesłuchaniu wypuszczany.

W nocy z 16 na  17 lipca 1949 r. (ok. godziny drugiej), w hali nr 20 Zakładów Mechanicznych im. Gen. Karola Świerczewskiego wybuch pożar, który zniszczył obiekt. Elbląska ubecja, wsparta posiłkami z Gdańska i Warszawy rozpoczęła natychmiast masowe aresztowania, także osób nie związanych z Zamechem. 29 lipca 1949 roku mój Dziadek zostaje aresztowany po raz trzeci i przewieziony do Krakowa, do strasznego więzienia na Montelupich. W trakcie okrutnego śledztwa ( bicie, głodzenie, zimno, tortury wodne, karcer, tortury psychiczne, grożenie rodzinie itd.) nie załamuje się. Komuniści nie mogąc znaleźć związku  z pożarem hali w Elblągu, postanawiają „załatwić” 106. Dywizję. Kilkudziesięciu dowódców i żołnierzy zostaje aresztowanych i poddanych bolszewickiemu śledztwu. Po kilkudziesięciu miesiącach tortur UB jest gotowe:

Aktem oskarżenia zostali objęci następujący żołnierze 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej:

1. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski

2. Kamiński Jerzy

3. Musiałek Stanisław

4. Rynkowski Władysław

5. Raj Józef

6. Iglewski Antoni

7. Malara Józef

8. Majewski Wojciech.

W kolejnych procesach skazano dziesiątki, jeżeli nie setki żołnierzy Dywizji. Wielu, jak pułkownik Bochniak –„Piotr” (zastępca dowódcy dywizji) nie doczekało procesu – zostali zakatowani przez UB. W załączonym pliku pdf. Znajdziesz Drogi Czytelniku zapis „pracy” towarzyszy z bezpieki, pracujących pod dyktando komitetu PPR a potem PZPR.

Uzasadnienie wyroku

Uzasadnienie wyroku cz. II

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Strona główna Bolesław Nieczuja-Ostrowski Komunistyczna sprawiedliwość. Akt oskarżenia przeciwko żołnierzom Armii Krajowej.