Historia
- Szczegóły
- Tomasz Stężała
- Opublikowano: 15 marzec 2022
- Odsłony: 2490
Elbląskie Bractwo Historyczne to pasjonaci którzy po raz pierwszy zebrali się 16 grudnia 2017 r i podczas wigilii i postanowili wspólnie zbudować grupę rekonstruktorską w Elblągu, o charakterze szerszym niż odtwórstwo jednego tylko okresu.
Pierwsza próba rejestracji stowarzyszenia odbyła się 27 lutego 2018 r. Obecnych wówczas było 14 osób, przygotowano statut grupy i dokumenty rejestracyjne, które złożono w dniu 07 marca 2018 do Starostwa Powiatowego. Stowarzyszenie nie zostało zarejestrowane jako zwykłe, ponieważ należało uzupełnić dokumenty oraz dokonać zmian w statucie – zwykłe stowarzyszenia nie mogą prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego oraz działalności gospodarczej.
W dniu 31 marca 2019 w Inowłodzu, Elbląskie Bractwo Historyczne, po odbyciu rocznego nowicjatu, zostało przyjęte w poczet członków kapituły Rycerstwa Polskiego. Od samego początku swojego istnienia bracia i siostry z EBH są widoczni na ogólnopolskich ale i miejskich imprezach.
Moja przygoda z Bractwem zaczęła się w styczniu 2021, choć kilkakrotnie spotykaliśmy się uprzednio (np.: kręcąc reklamówkę do książki "Wojna bogów"). Na walnym zebraniu przyjęto mnie w poczet jako nowicjusza. W tym czasie musiałem zapoznać się ze statutem, zdobyć podstawową odzież i wyposażenie. Rok 2021 był dla mnie bardzo aktywny. Na początku czerwca w Węglach wraz z Grupą uczestniczyłem w manewrach EBH - weekend pod namiotem, ćwiczenia z musztry, strzelania z łuków, szermierki, walki w szykach. Pogoda dopisała a humory także.
Potem były przygotowania do kręcenia teledysku dla Vocantusa, jarmark w Malborku, dwa wspaniałe dni w Aleksandrowie Kujawskim (mały Aleksandrów bardzo mocno wspiera swoich rekonstruktorów, a Elbląg? - Szkoda gadać!). Tydzień potem zawody łucznicze w Niedźwiedziu (koledzy wzięli najlepsze nagrody), W sierpniu turniej w Sztumie i zwycięska dla Krzyżaków batalia; Barciany, gdzie jako elbląska piechota w krzyżackiej służbie polegliśmy w płonącej strażnicy. Nieudany wypad do Liwa (fatalna pogoda) i Czerwińska (tu się jedynie polansowaliśmy). We wrześniu oblężenie Radzynia Chełmińskiego. W grudniu wigilia rycerska w Suminie wraz z bractwem ze Starogardu, a w styczniu Orszak Trzech Króli.
Plany na 2022 są bardzo ambitne: EBH jest dobrze znane z jakości występów i zapraszane na masę imprez, choć zaczniemy w maju, w Żurawcu, na kolejnych manewrach.
Co należy zrobić, by wstąpić w szeregi EBH?
1, Interesować się historią i nie być obojętnym wobec naszego Miasta i regionu.
2. Skontaktować się z przedstawicielami bractwa przez platformę Facebook
3. Opłacić wpisowe i składkę.
4. Wybrać sobie postać jaką się chce odtwarzać. Zebrać podstawowe wyposażenie obozowe pasujące do odtwarzanej epoki: kubek, miska, łyżka, nożyk. Nauczyć się po łacinie Paternoster i Ave Maria.
5. Odziać się zależnie od wieku. Dla okresu XIII-XV wiek dla mężczyzny powinny to być: pas gacny, gacie lniane, koszula lniana, nogawice wełniane, buty, pas, sakwa lub kaletka, cotte / jopula /cottehardie / surcot, nakrycie głowy. Do tego warto mieć kaptur, paternoster, krzyżyk na pierś. W dalszej kolejności przydaje się płaszcz z koła (najlepiej z podszewką), kaptur pikowany, przeszywanica, wappenrock. Z uzbrojenia hełm (np. kapalin, kapelusz stalowy, łebka), rękawice (kolcze, metalowe), karwasze na przedramiona, nagolenniki i nałokietniki, kaptury kolcze, brygantyny lub napierśniki, tarcza, itd. Zbieranie tego zajmuje sporo czasu, ale koledzy z Bractwa służą wielka pomocą. Z broni białej przydatne są miecze, sztylety, tasaki, włócznie, halabardy - wszystko w wersji bezpiecznej. Dla strzelców: łuki refleksyjne i klasyczne.
6. Po około półrocznym nowicjacie, gdy spełni się podstawowe warunki, nowicjusz jest uroczyście wprowadzany w poczet członków Bractwa. Wtedy sam może być protektorem nowych kandydatów.
Plusy i minusy członkostwa w EBH:
(-) Zajmuje to trochę czasu, wymaga przedsiębiorczości, poćwiczenia umiejętności (ja powtórzyłem sobie szycie, pracę z drewnem, skórą i metalem). Rodzina może być niezadowolona, że jeździ się na imprezy, w szafie gromadzona jest starodawna odzież, a oporządzenie zajmuje miejsce w piwnicy czy na strychu. Jeżeli szybko się chce zdobyć niezbędne wyposażenia, może to uderzyć w budżet.
(+) Realizujesz swoje hobby, a często i marzenia z dzieciństwa. Poznajesz i lepiej rozumiesz historię, czasami zaczynasz nią żyć. Jeździsz po kraju (czasem i zagranicy), gdzie bierzesz udział w widowiskach, turniejach, oblężeniach i bitwach. Podnosisz swoją sprawność fizyczną, poznajesz i przypominasz sobie wiele cennych umiejętności. Masz kontakt z fascynującymi ludźmi, bierzesz udział w nagraniach filmowych i radiowych. Zdobywasz szacunek i uznanie znajomych oraz osób zupełnie tobie nieznanych. A potem jest już z górki.
Ja osobiście zapraszam do wstąpienia w szeregi EBH lub innego bractwa, których wiele jest w naszym kraju. Pasuje to i młodzieży, i poważnym ojcom /matkom rodzin, a zwłaszcza emerytom.