VT iRepair - шаблон joomla Авто

Ludwik JeziornyRozpoczyna cykl powieściowy opisujący przełomowe lata 1918, 1919 i 1920, kiedy wybijaliśmy się na niepodległość a następnie biliśmy się ze wszystkimi sąsiadami o granice i wreszcie broniliśmy Ojczyzny i całej Europy przed napaścią bolszewickich hord.

Część pierwsza zaczyna się pod koniec 1917 roku, w obozie jenieckim na kresach, gdzie przebywają jeńcy armii kajzerowskiej, austriackiej i legioniści. Wydarzenia doprowadzają do buntu i ucieczki grupy więźniów, którzy docierają do posterunków wojsk niemieckich. I w tym miejscu ich losy zaczynają się rozchodzić, prowadząc do Lwowa, Krakowa, Wielunia, Warszawy czy Chełma. Pierwsza grupa bohaterów jest jak zaczyn nowego chleba, która pobudza tych, z którymi się zetknęli do myślenia, a czasami działania na rzecz niepodległości.

16pKsiążka, którą napisałem już kilka lat temu, pierwsza oparta na elementach autobiograficznych.

Bohaterem jest podchorąży Kmita, odwalający swój rok obowiązkowej służby wojskowej w 1986 roku na poligonach Pomorza. Codzienną, poligonowa rutynę zakłócają niepokojące wieści, potem rozkazy i gorączkowe przygotowania do wielkich manewrów w NRD. Macierzysty, 60 Kartuski Pułk Czołgów Średnich z Elbląga (wchodzący w skład 16. Kaszubskiej Dywizji Pancernej) rusza w drogę, a podchorąży Kmita wraz z grupą przygotowawczą ze służby mundurowej pułku jedzie na kolejny poligon, by przygotować teren na „powitanie” tysiąca elbląskich rezerwistów, którzy mają się przygotowywać do nowej, III Wojny Światowej. Po kilku nerwowych, ciężkich dniach Kmita wraz z awansem dostaje rozkaz dołączenia do pułku w NRD.

wb1Pisząc przez kilka lat o Drugiej Światowej trochę się zmęczyłem tematyką, stąd pomysł na przeskok w czasie. Tym razem jesteśmy w XIII wieku, na pobrzeżu pomorsko-pruskim. Rozpoczyna się Krucjata Północna, której skutki wciąż ciążą nad Europą i Światem. Nad rzeką Ilfing, zaraz po krzyżowcach pojawiają się osadnicy z Lubeki, którzy z przeróżnych powodów wybierają arcyniebezpieczną podróż i życie w dzikim kraju. Rodzina murarza Odona jest wśród nich i od razu zostaje wtłoczona w machinerię wielkiej polityki, ludzkich rządz, codziennego życia. Oprócz dzikiej przyrody na ich szczęście dybią także wraży Prusowie – naród waleczny, chytry i zamożny. Powieść okrasiłem stylizowanym językiem (zdecydowanej większości czytelników on nie przeszkadza a nawet podoba się), a pisząc oparłem się bardzo mocno na świadectwach archeologicznych i historycznych. Książka wydana przez Bellonę.

bsb1

Rozpoczyna się rok 1244. Na wschód od delty Wisły Krzyżacy i wspierający ich krzyżowcy posuwają się w głąb Prus, wypierając zażarcie broniących się pogan. Stolicą krzyżowców jest zamek i miasto Elbing, skąd wyruszają kolejne rejzy. Podbite plemiona pruskie ponownie zrywają się do walki, a wspierają ich najeźdźcy z Litwy i Jaćwieży. Wielka bitwa stoczona w pradolinie Wisły diametralnie zmienia układ sił. Do walki o swoje i nowe terytoria włącza się także książę pomorski, Świętopełk. Krzyżacy szybko tracą podbite terytorium i wydaje się, że pruskich powstańców nic i nikt już nie zatrzyma.

W zagrożonym zagładą Elbingu żyje poznana w Wojnie bogów rodzina Odoniców, na którą spadają kolejne plagi. Starzy i nowi wrogowie, nie cofający się przed największą podłością, pragną wyrwać jak najwięcej z zagrożonego miasta.

Ruthard Odonic musi ponownie zawierzyć starym i nowym druhom, a Jezuchryst przeciwstawić się nawale starych bogów.

pu2

Ostatnia część epopei mojego Dziadka, Rodziny i mojego miasta. Wojna się kończy dla wszystkich bohaterów.  Ostrowski pomimo wielkich zasług dla Ojczyzny musi ukrywać się przed komunistami. Dlatego też podejmuje decyzję o przeniesieniu się
wraz z dużą grupą byłych żołnierzy do pod elbląskiego Nowego Kościoła, by tu, w spokoju rozpocząć nowe życie. Podpułkownik Wendig dostaje się do niewoli i pomimo ciężkich ran zostaje zmuszony do walki o swoje i podkomendnych człowieczeństwo.
Pułkownik NKWD Owczarskij cieszy się wielką władzą, ale musi poradzić sobie z brudami przeszłości. Życie trzech wyższych oficerów splata się w zrujnowanym przez działania wojenne i bezwzględnie rabowanym przez Sowietów polskim już Elblągu.
Losy Mieczysława Garsztki w100 roczn. jego śmierci