VT iRepair - шаблон joomla Авто

Piękny debiut: Awakened (Obudzeni) autorstwa Jamesa S. Murraya z udziałem Darrena Wearmoutha.

Osoby, który przeczytały moje sprawozdanie z USlandii może pamiętają, że część tekstu poświęciłem nowojorskiemu metru. Dreptając po mieście, szukałem jakiegoś czytadła na długie godziny w samolocie. Coś tam miałem już wybranego, ale szukałem alternatywy. Generalnie Nowy Jork zaskoczył mnie brakiem księgarni w widocznych miejscach czy centrach handlowych. Są jedynie odpowiedniki „Inmedia” i na coś takiego trafiłem na lotnisku JFK. To nie to, co choćby w Monachium czy Frankfurcie, gdzie są spore działy anglojęzyczne, ale zawsze. Kryteria wyboru były proste: odpadała politgramota, która w lewackim NYC jest wyznawana przez większość, przewodniki, książki dla kobiet, wreszcie te powyżej 10 baksów. Czyli wybór skurczył się znacznie. $ 9,99 (bez taksu) i przede wszystkim w opisie:  otwarcie nowej linii metra, światła reflektorów, prezydent i burmistrz, wielka gala. Do podziemnego pawilonu (mającego być jednocześnie nową atrakcją turystyczną) wjeżdża pierwszy, lśniący pociąg. Oklaski nagle milkną, bo pierwszy wagon jest rozbity i pełen ludzkich szczątków. Potem dochodzą płomienie, wybuchy i wreszcie możliwość zlania nowej linii łączącej Jersey City z Manhattanem.  I pojawiają się obudzeni.

Realia były takie, że dopiero parę dni temu wziąłem się za Awakened i od razu wpadłem jak śliwka w kompot. Cóż, sam pomysł chyba nie jest zbyt oryginalny. Potwory w Nowym Jorku? Coś Wam to mówi? A Godzilla z Jeanem Reno?

A zatem,  zaraz okazuje się, że pada zasilanie i co gorsza, gwałtownie rośnie poziom metanu w tunelach i Pawilonie. Są coraz większe kłopoty z łącznością, lecz ludziom prezydenta udaje się wysłać sygnał o ataku terrorystycznym.  Ochrona podejmuje decyzję, by prezydenta Reynoldsa ewakuować specjalnym pojazdem podwodnym, który ma dotrzeć do pawilonu ukrytego głęboko w rzece Hudson. Pozostali, w tym burmistrz Tom Cafferty, muszą jakoś dać sobie radę.  Doświadczonemu pracownikowi transportu, Diego Munozowi udaje się powiadomić kilku znajomych policjantów i pierwszy patrol rusza tunelem od  Jersey City. Wkrótce napotykają na wielką wyrwę prowadząca do jaskini, z której dochodzą ludzkie głosy. Lecz to nie ludzie, lecz wielkie, czterołape, szponiaste, czarne bestie z trzema rzędami rekinich zębów, które są sprawcami rozprucia pociągu i masakry.  Ciemności ogarniają pawilon, a wraz z nimi wyłażą setki bestii. Przerażeni ludzie muszą wysilić całą pomysłowość, by obronić się, a przy tym nie dać zagazować, a potem utonąć.  I jak w Godzilli, francuski reporter okazje się, że wie znacznie więcej niż prezydent USlandii i że wykorzystuje sytuację, by załatwić swoje sprawy. Zdrajców jest więcej i sytuacja zaczyna się komplikować. A czasu brakuje...

brinkJak pisałem, pewne wątki i pomysły kojarzą się ze znanymi powieściami i filmami, co nie jest mocną stroną powieści. Słabiej znam amerykański angielski, a autorzy nie szczędzą także nowojorskiego slangu, co spowalnia czytanie, czuć też pewien brak doświadczenia Murraya w łączeniu wątków, ale książka wciągnęła mnie swoją świeżością, tempem narracji i kilkoma pomysłami. Wydawca Harper Voyager trafiła w dziesiątkę publikując Obudzonych. To gotowy materiał na dobry thriller a co więcej, na lato 2019 zapowiadana jest kontynuacja, czyli The Brink (krawędź, skraj). Zapewne szybko pojawi się także przekład na język polski.

Wszyscy, który mają szanse na przeczytanie Murray’a, niech to zrobią. Na pewno nie będą się skarżyć.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież