VT iRepair - шаблон joomla Авто

Najbliższe plany

2021.12

Przez media padają pytania o kolejne plany związane z literaturą.  Cóż, są one skromne. Obecnie pracuję nad kolejną (czwartą) częścią serii (Wojna bogów) z planem ukończenia jej w pierwszej połowie przyszłego roku. Niedługo powinna pojawić się (w serii książka za dychę) trzecia część powieści z czasów rzymskich, pt: „Wandale”.  Ze względu na ograniczenia wprowadzane przez rząd, musiałem odwołać plany spotkań autorskich w Braniewie, Gdańsku, Tczewie; co do pozostałych – uległy one zawieszeniu. Gdy pytacie Państwo o brak w księgarniach „Asa i damy” – proszę pytania i skargi kierować do wydawnictwa Novae Res, nie do mnie. Może to obudzi wydawnictwo.

Po przeczytaniu części piątej Armagedonu należy oczywiście przeczytać część… pierwszą.  Od razu przyciąga wzrok świetna okładka z F-35 z polskimi szachownicami.  A przecież dopiero co Andrzej Duda oglądał dwa takie nad Białym Domem….

Sprawa zaczyna się w USlandii. Tajemnicza zaraza atakuje w kilkudziesięciu miejscach Stany powodując ogromną śmiertelność. Naukowcy nie mogą zlokalizować pacjenta „0”, a plaga przesuwa się błyskawicznie, po kilkudziesięciu godzinach zabijając zarażonego. Już liczą ofiary w milionach. Przerażeni ludzie próbują uciekać, lecz wszystkie kraje zamykają granice powietrzne, wodne i lądowe. Na granicy z Meksykiem uciekający amerykanie są masakrowani przez armię meksykańską. Nagle okazuje się, że potężne mocarstwo z dnia na dzień przestaje istnieć, a rozrzucone po świecie garnizony i floty nie mają się gdzie podziać. Rząd i Prezydent RP, za namową szefa kontrwywiadu, generała Banacha postanawiają ściągnąć   setki tysięcy żołnierzy i ich rodzin do Polski, przez co z miejsca Polska wyrasta na lokalne mocarstwo.

W Turcji dochodzi do zamachu stanu, a władzę obejmuje zażarty muzułmanin, generał Sulejman Dżabbar. Natychmiast rozpoczynają się czystki, a nowy przywódca spogląda na Grecję, odwiecznego wroga Turków. Zaczyna się mobilizacja sił Goliata przecie Dawidowi, lecz to Grecy wykonują pierwsze zmasowane uderzenie. Armia turecka uderza w kierunku na Saloniki, zajmując także wyspy na Morzu Egejskim.

Prawdziwe korzenie zła tkwią jednak gdzie indziej – w Azji. W Syrii ISIS jest spychane przez siły Bashara al-Assada. Polski wywiad czując zagrożenie muzułmańskie musi sięgnąć do źródła i zinfiltrować oddziały terrorystów. Major Halicki z żandarmerii, porucznik Galizki znający arabski i muzułmański terrorysta Artur Sznajder (znany z książek o Macie Pulawskim), któremu obiecano darowanie win podróżują przez Bałkany by dostać się do Syrii. Tu przechodzą przez tereny objęte walkami i dostają się do oddziału ISIS. Teraz muszą sprawdzić się jako prawowierni muzułmanie i bezwzględni mordercy. Ich celem staje się zdobycie laptopa przywódcy Hamida al-Hamadaniego, w którym mogą być niezwykle ważne informacje. Lecz okazuje się, że na ten komputer ochotę mają też inni…

Książka napisana jest na „pełnym gazie”, akcja pędzi, gdyż wydarzenia wojenne rozwijają się błyskawicznie. Czasami nawet za szybko, jeżeli człowiek nie ma możliwości przeczytania powieści „jednym tchem”. Stąd też wątki potrafią się zerwać w naszej pamięci, trzeba cofać się by zrozumieć działania bohaterów. Wszystko jest jednak bardzo realne, czuje się pot i strach pojedynczych żołnierzy, napięcie towarzyszące czołgistom, pilotom i marynarzom. Pióro doskonałe.

I trochę dziegciu. Gdy na koniec wiele spraw się wyjaśnia, Wolff w swoim stylu pośpiesznie kończy, nie dbając zbytnio o ciekawość czytelników, którzy ZAWSZE chcą widzieć jak to bohaterom „żyło się długo i szczęśliwie”.  To niestety jest przypadłość, która w książkach tego wybitnego twórcy political fiction pojawia się często.

Podziwiam umiejętność budowania wątku, który rozwija się w kolejnych częściach, lecz i w Metalowej burzy możemy wyczuć  pierwsze zwiastuny kolejnych problemów, które pojawią się  w Hydrze.

Tak czy inaczej, choćby ze względu na zdolności profetyczne Wolffa, świetne pomysły i język warto sięgnąć po cały Armagedon.