VT iRepair - шаблон joomla Авто

Od 15 lutego możecie się Państwo cieszyć obecnością na rynku księgarskim mojej nowej, długo wyczekiwanej książki. Rozpoczyna ona jednocześnie serię „Krzyżacką”, która na razie liczy dwie części, ale jak dobry Bóg pozwoli, będzie ich więcej. Zgodnie z tradycją, chcę załączyć kilka map i planów, by ułatwić orientację ma powieściowej materii.

 

Pierwszy plan (łatwy do znalezienia w Internecie) przedstawia Zalew Wiślany (Frisches Haff), czyli Morze Świeże około 900 roku, a zatem w czasach wikińskiego Truso, zlokalizowanego o kilka km na południe od Elbląga.

Druga mapa autorstwa niemieckiego kartografa Hugo Bertrama, przedstawia deltę Wisły (WYSLY) około 1300 roku, a zatem w czasach zbliżonych do akcji książki. Należy zdać sobie sprawę, ze względu na częste zjawiska zalewowe i powodziowe, linia brzegowa była zmienna.  Zapewne większość wód miała błotniste brzegi, a tereny nadawały się do przejazdu w czasie suszy czy po zimowym zamarznięciu.  Działaniom krzyżackim zawdzięczamy pierwszą regulację stosunków wodnych na tym terenie. Widać także śródlądowy szlak żeglugowy z Elbinga do Gdańska.

Trzeci plan jest mojego autorstwa i nawiązuje do badań dr. Grażyny Nawrolskiej. Bardziej zresztą odnosi się do roku 1244 roku, a więc do kolejnej części, która nosić będzie nazwę „Bunt starych bogów”. Tym niemniej pokazuje on gwałtowny rozwój zamku i miasta (7 lat od założenia w 1237 roku). Technika wykonania jest oczywiście amatorska, ale takie są moje umiejętności.

I wreszcie czwarta, pokolorowana mapka z zaznaczonym miejscem bitwy nad jeziorem Rządz koło obecnego Grudziądza. Jak widać pochodzi z starodawnej już pracy J.Powierskiego, dostępnej w Internecie. Dzięki niej łatwiej będzie można prześledzić peregrynacje Rutharda i Poppona.

  • Das_Weichsel-Nogat_Delta_ab_1300_Hugo_Bertram_skala
  • EL-0003_skala
  • Elbing_1244_plan_3
  • granica_pomorsko_krzyżacka_3_skala

Simple Image Gallery Extended