Ostrowski
- Szczegóły
- Tomasz Stężała
- Opublikowano: 13 styczeń 2017
- Odsłony: 19666

Szybko rozwijający się w okupowanej przez Niemców Polsce ruch oporu stanął przed wielkim, prawie niemożliwym do rozwiązania problemem brakiem środków do walki. Dowództwo Armii Krajowej podejmowało wszelakie próby, by zdobyć jak najwięcej broni i amunicji, potrzebnej do aktywnej walki. Dostępnych było kilka źródeł broni:
- Pozostałości z walk w 1939 roku, a na kresach Rzeczpospolitej także z początków wojny sowiecko-niemieckiej z 1941 roku. Broń ta i amunicja, najczęściej słabo lub wcale nie zabezpieczona przed korozją i zamoknięciem, była takie intensywnie poszukiwana przez okupanta,
- Zakupy, kradzieże, rozbrajanie - dostarczały niewielkich ilości uzbrojenia i wiązały się z wielkim ryzykiem,
- Zrzuty z Wielkiej Brytanii w tym czasie praktycznie niedostępne, ze względu na odległość przelotu, niebezpieczeństwo zestrzelenia, brak odpowiednich maszyn i wielkie potrzeby własne Zjednoczonego Królestwa,
- Produkcja własna wymagała bardzo rozbudowanego systemu zabezpieczenia, zgromadzenia niezbędnych materiałów, maszyn, fachowców, a także magazynowania i przewozu.
Dowództwo okręgu AK w Krakowie zleciło przybyłemu ze Lwowa porucznikowi Nieczuja-Ostrowskiemu zorganizowanie takiej właśnie sieci produkcyjnej, gdzie najpierw remontowano, a potem na masową skalę produkowano granaty („sidolówki” i „filipinki”), butelki zapalające, środki do walki z transportem (kolce) oraz później, w kilku montowaniach zmodyfikowane przez naszych fachowców pistolety maszynowe „Sten”.
Na terenie Małopolski pracowało co najmniej kilkanaście takich punktów, a skala produkcji była gigantyczna. Jedna z wytwórni materiałów wybuchowych funkcjonowała także w mieszkaniu zajmowanym przez rodzinę Ostrowskich, przy ulicy Kordeckiego. Przedstawione skany dokumentów oraz zdjęcia pomogą objąć czytelnikowi skalę tego niezwykłego przedsięwzięcia. Dzieje „Ubezpieczalni” są także opisane w formie zbeletryzowanej w obu częściach „Kapitanów 1941”.
Artykuł B. N-O.
Relacja Wira Schustera
Opis Sidołówki
Zdjęcia