VT iRepair - шаблон joomla Авто

Rozwiązanie Armii Krajowej było niewątpliwie ciosem dla żołnierzy podziemia, a na pewno dla mojego Dziadka i jego najbliższych współpracowników. Już znacznie wcześniej, najprawdopodobniej w 1943 roku, zaczął snuć plany o przeniesieniu się na północ, gdy Polska zostanie wyzwolona. Człowiek o duchu harcerskim i społecznikowskim przygotował statut spółdzielni pracowniczej, która miała zająć się kompleksowym gospodarowaniem na terenach wyzwolonych. Niestety, sam statut został zrabowany przez funkcjonariuszy UB w czasie jednej z licznych napaści na rodzinę Ostrowskich.

Jako szef uzbrojenia Okręgu Krakowskiego AK, Bolesław Nieczuja-Ostrowski, wraz z grupą oddanych konspiratorów (patrz wcześniejsze artykuły) zaczął tworzyć sieć podziemnych montowni i fabryk uzbrojenia, pod kryptonimem Ubezpieczalnia. Na terenie Małopolski powstało w sumie kilkadziesiąt punktów gdzie naprawiano uzbrojenie, produkowano materiały wybuchowe, montowano granaty ręczne i miny, przygotowywano butelki zapalające a nieco później rozpoczęto produkcję spolonizowanej wersji pistoletów maszynowych Sten. Sam Nieczuja-Ostrowski w swoim domu przy ulicy Kordeckiego, prowadził produkcję prochu; wyprawiał się do Warszawy po spłonki do granatów a także osobiście sprawdzał wyprodukowaną broń. Członkowie Ubezpieczalni specjalnie przystosowanymi do tego samochodami rozwozili ją następnie po terenie okręgu, przekazując ją oddziałom partyzanckim.

Służba wojskowa Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego w latach 1931-1939.

Bolesław Nieczuja-Ostrowski ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej w 1931 roku, jako podporucznik piechoty (lokata 196, ze starszeństwem od 1 stycznia 1931) i został skierowany do 5 Pułku strzelców Podhalańskich w Przemyślu, który należał do 22. Dywizji Piechoty Górskiej (od 01 sierpnia 1931).

II Wojna Światowa. Kampania Wrześniowa 1939, ZWZ we Lwowie, ZWZ-AK w Krakowie.

Mój Dziadek, jak czytelnicy tej strony pamiętają, został dowódcą 5 kompanii II batalionu, 115 Pułku Piechoty, 41.Rezerwowej Dywizji Piechoty. Wraz z nią przeszedł szlak bojowy od Różana nad Narwią, przez północną i środkową Polskę, aż pod Tomaszów Lubelski, gdzie jego dywizja brała udział w tzw. drugiej bitwie tomaszowskiej.

Żołnierze w dzień walczyli a nocami maszerowali, bardziej poganiani chaotycznymi rozkazami dowództwa niż naciskiem wroga. Porucznik Bolesław w tym czasie, wraz ze swoimi żołnierzami, stracił kontakt ze swoim 115 pułkiem i został wcielony do 116 pułku, jako dowódca 2 kompanii. Za bój pod wsią Malinówka, w czasie którego Niemcy dostali „zdrowy łomot”, otrzymał Krzyż Walecznych.

Bolesław Nieczuja-Ostrowski na fotografiach. Młodość.

Urodził się 29 wrzenia 1907 roku w Haliczu. Ojcem był oficer CK policji, Michał Ostrowski, a matką Aniela, z domu Frank. Jako że ojciec był przenoszony służbowo na terenie Galicji, więc młody Michał często zmieniał szkoły i kolegów.

Jako dziecko był także bardzo chorowity. W czwartym roku życia ciężko zachorował na szkarlatynę i z każdym dniem jego stan zdrowia pogarszał się. Liczni specjaliści w Stanisławowie i Lwowie starali się uleczyć chłopca. Wreszcie Bolek poczuł się lepiej, ale wciąż miał problem z ropą cieknącą z ucha. Za radą znajomej, rodzice zabrali dziecko do klasztoru ojców Bernardynów w Łańcucie. Tu, przed cudownym obrazem Matki Boskiej łańcuckiej chłopiec doznał uzdrowienia - ropa zniknęła na zawsze. To wydarzenie wielce wpłynęło na życie Bolesława, a wiara poparta cudem uzdrowienia, pomogła mu przeżyć przeszło 100 lat.

Książka za dychę

Książka w formacie pdf za 10 zł

  • Kliknij w link lub czytaj w Książki=>Książka za dychę
  • Najnowszą książkę "As i Dama" można również kupić za dychę, (przed wydaniem wersji papierowej)
  • Nowa książka "Łaska i gniew bogów" - III część sagi o rodzinie Odona,11 str. do przeczytania, a całość do kupienia