VT iRepair - шаблон joomla Авто

Najbliższe plany

2021.12

Przez media padają pytania o kolejne plany związane z literaturą.  Cóż, są one skromne. Obecnie pracuję nad kolejną (czwartą) częścią serii (Wojna bogów) z planem ukończenia jej w pierwszej połowie przyszłego roku. Niedługo powinna pojawić się (w serii książka za dychę) trzecia część powieści z czasów rzymskich, pt: „Wandale”.  Ze względu na ograniczenia wprowadzane przez rząd, musiałem odwołać plany spotkań autorskich w Braniewie, Gdańsku, Tczewie; co do pozostałych – uległy one zawieszeniu. Gdy pytacie Państwo o brak w księgarniach „Asa i damy” – proszę pytania i skargi kierować do wydawnictwa Novae Res, nie do mnie. Może to obudzi wydawnictwo.

Wojna bogów

wb1Rok 1237 był rokiem przełomowym w historii średniowiecznej ale i nowożytnej Europy. To wtedy, na terenie dzikiej delty rzeki Wisły, rycerze krzyżowi zakładają gród obronny i miasto Elbing.  Krucjaty w Ziemi Świętej kończą się, za to na pograniczu chrześcijańskiej Polski i pogańskich Prus, nad Bałtykiem rozpoczyna się wojna za wiarę, o ziemię, bogactwa sławę i życie.  Opisane wydarzenia są fundamentem późniejszych dziejów, które doprowadziły do obecnego kształtu Europy.

Rycerze Zakonu Rycerskiej Najświętszej Marii Panny wraz z grupą krzyżowców lądują nad Ilfingiem by zbudować tu swoją stolicę. Jednocześnie z Lubeki przypływają pierwsze dwa statki wiozące osadników. Wśród nich jest murarz Odon i jego rodzina, którzy uchodzą z rodzinnego miasta popadłszy w tarapaty. W czasie podróży muszą stawić czoło wiosennym sztormom i pomorskim piratom, zanim dotrą do względnie bezpiecznego Gdańska. Już wtedy, jeden  z bliźniaków Odona styka się z czarami, które odmienią jego życie.

Nad Ilfingiem osadników czeka nieujarzmiona przyroda, okrutni, dzicy Prusowie, bezwzględni panowie rycerze. Zaraz też rodzinę Odona spotyka tragedia – jeden z braci zostaje uprowadzony, inne dzieci umierają, chrześcijanie i poganie zwierają się w walce. Bohaterowie ruszają na wyprawy przeciw Prusom – zdobywają i bronią grodów, stają do bezpośredniej walki konnej i pieszej, walczą z dziką zwierzyną. W tym samym czasie budują zamek i miasto, przeżywają swoje radości i tragedie, zakochują się i kształtują charaktery.

Książka jest bardzo mocno osadzona na zdarzeniach historycznych, na jej kartach pojawiają się rzeczywiste postacie, miejsca i zdarzenia. Opisy oparte są na najnowszych badaniach archeologicznych w Eldorado archeologicznym – Elblągu. Akcja jest wartka, opisy barwne i przemawiające do czytelnika, często w zabawny sposób. Autor celuje w scenach myśliwskich i bitewnych, a dodatkową atrakcją jest stylizowany na średniowieczny język – jednak łatwy w odbiorze przez czytelnika.

Na końcu powieści występują skrócone biogramy postaci historycznych, słownik wyrażeń średniowiecznych a także informacja o monetach i płatnościach w tym czasie.


Bunt starych bogów

bsb1Kontynuacja losów bohaterów „Wojny bogów”.  Po siedmiu latach od przybycia do Elbinga (w roku 1244) państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach, pomimo wielkiego wsparcia przez krzyżowców z Europy staje w obliczu totalnej klęski. 

Ruthard, syn Odona wraz oddziałem krzyżackim rusza na odsiecz jednemu z zamków na południa.

Jego brat bliźniak, nawrócony na pogaństwo Linka poluje na żubry.  Zostaje uprowadzony przez wyprawę grabieżczą wyprawę Litwinów kierujących się nad Wisłę. Obaj bracia stają po przeciwnych stronach do wielkiej bitwy, która kończy się masakrą chrześcijan.

Ruthard ledwie unika śmierci i wraz z rycerzem krzyżackim de Berge znajduje się na zamku Culm, skąd wyrusza Wisłą na północ, by błagać mistrza krajowego o pomoc.  W czasie podróży wpadają w tarapaty, z których wybawia ich kolejna niewiasta w życiu Rutharda.

Obie strony konfliktu szykują się o walki na śmierć i życie. Linka próbuje przekonać wodzów pruskich do złączenia wysiłków i wykonania ostatecznego uderzenia by zetrzeć zamki chrześcijańskie. Przebiegłość, męstwo, czary muszą zmienić uparte i harde umysły Prusów. W końcu wielka wyprawa rusza na zachód.

W Elbingu Ruthard, za sprawą starego wroga zostaje oskarżony o morderstwo i uwięziony. Jego przyjaciel, de Berge walczy z poganami w mrocznych ostępach pruskich lasów, starając się własnym doświadczeniem i męstwem zapobiec kolejnej klęsce Zakonu.  Jednocześnie do wojny z Krzyżakami staje polski władca Pomorza, książę Świętopełk.

Ruthard ucieka z niewoli i dostaje się do Gdańska, gdzie jest świadkiem napadu na krzyżackiego posła. Tam też dowiaduje się, że nadpływają statki z krzyżowcami – ostatnią szansą powstrzymania Prusów przed zmieceniem chrześcijaństwa w Prusach.

Linka i Ruthard, nie wiedząc o sobie rozpoczynają wyścig do Elbinga, gdzie dojdzie do decydującej bitwy.

Jak zwykle u Autora powieść jest bardzo mocno osadzona w realiach historycznych, odznacza się wielką dbałością opisu zwyczaju,  ludzi, miejsc, zachowań, walk, obrzędów. Wszystko to podane w bardzo żywej narracji, napisanej przyjaznym, wciągającym językiem. Bohaterowie „z krwi i kości”, jakich czytelnik łatwo może sobie wyobrazić i wcielić się w ich skórę. Sporo humoru  ale i scen przejmujących czy wzruszających wzbogaca tę książkę.

Autor przewiduje kontynuację serii